Na obnovitelné zdroje by se mělo platit nejvýše 529 Kč/MWh | e15.cz

Na obnovitelné zdroje by se mělo platit nejvýše 529 Kč/MWh

Solární elektrárna
Solární elektrárna
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odběratelé elektřiny by na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) neměli od příštího roku platit víc než 529 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu. Prosazuje to ministerstvo průmyslu a obchodu v návrhu zákona, u něhož bylo tento týden ukončeno připomínkové řízení ve vládě. Poplatky na podporu OZE zahrnuté v ceně elektřiny v posledních letech rychle rostly, letos činí 583 Kč/MWh.

„Poplatek na podporu OZE vzrostl během pěti let více než desetinásobně, z hodnoty 52 Kč/MWh v roce 2009 na hodnotu 583 Kč/MWh v roce 2013,“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu zákona. Podle úřadu ohrožuje podpora obnovitelných zdrojů konkurenceschopnost českých podniků.

Ještě razantnější snížení (resp. úplné zrušení) poplatku požadují čeští průmyslníci, kteří dlouhodobě tvrdí, že příspěvek na obnovitelné zdroje domácí průmysl dusí. Podle Svazu průmyslu je jedinou cestou k vrácení konkurenceschopnosti úplné zastavení provozní podpory obnovitelných zdrojů energie od roku 2014 a zastropování příspěvku na obnovitelné zdroje do výše uplatněné v roce 2012, tedy na částku 420 korun za magawatthodinu.

Kromě poplatku obsaženého v ceně elektřiny se vyplácí část podpory OZE také ze státního rozpočtu. V letošním roce jde z rozpočtu na OZE 11,7 miliardy korun, celková výše podpory zelené elektřiny činí 44,4 miliardy korun. Návrh zákona počítá s tím, že po stanovení stropu pro příspěvek od spotřebitelů elektřiny by dodatečnou část podpory automaticky vyplácela vláda ze státního rozpočtu.

U projektů, kde trvá příprava delší dobu, například vodních nebo větrných elektráren, by se podpora měla zastavit až k 1. lednu 2016. V návrhu zákona je to zdůvodněno tím, že je nutné zabránit zmaření již vynaložených investic do takových zdrojů. Přechodné období by se ale týkalo pouze takových projektů, kterým bylo uděleno stavební povolení před začátkem účinnosti navrženého zákona.

S délkou přechodného období pro větrné a vodní elektrárny ale nesouhlasí Energetický regulační úřad (ERÚ). „S tím, že by mělo být přechodné období dva roky, regulátor nesouhlasí. Regulátor požaduje maximálně jeden rok,“ řekla dnes ČTK předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Na delším přechodném období podle ní trvají ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství.

„Navrhovaná opatření povedou k zastavení růstu rozpočtu na podporované zdroje vlivem přírůstku nových podporovaných instalací,“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě k zákonu. V případě schválení zákona by se celková částka odváděná na podporu OZE nadále meziročně zvyšovala již jen o dvě procenta, jak stanovuje nyní platný zákon. Nově připojené zdroje by už na zvýšení vyplácené podpory netlačily.

Ministerstvo rovněž navrhuje, aby Poslanecká sněmovna schválila zákon už v prvním čtení. Podle úřadu je to třeba k tomu, aby se platnost všech opatření o rok neodložila.

Návrh zákona by neměl vliv na vyplácení podpory těm zařízením, která již elektřinu z obnovitelných zdrojů vyrábějí. Nezasáhne ani ty OZE, které jejich majitelé připojí k síti do konce letošního roku. Například výrobci elektřiny z bioplynu tak už dříve uvedli, že se většina z nich snaží urychleně dokončit rozestavěné projekty, aby na podporu ještě dosáhla.

Solární sdružení nicméně už dříve upozornila, že ani zrušení provozní podpory pro nová zařízení zřejmě nezastaví rozšiřování fotovoltaických panelů na střechách domů. Pokud zůstane zachován současný trend poklesu ceny panelů, vyplatí se domácnostem využívat je k samozásobení elektřinou.

Šéf Lasselsbergeru Roman Blažíček: Obnovitelné zdroje nám berou polovinu zisku z keramiky

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah