Na uložení jaderného odpadu mají němečtí energetici dát 23 miliard eur

Jakmile se čtyři velké energetické podniky v Německu - E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall - s vládou dohodnou a převedou do fondu sjednanou částku, zbaví se odpovědnosti a závazků plynoucích z tohoto problému. Jde o nejsložitější, nejnákladnější a časově nejnáročnější aspekt plánu odstavováni jaderných elektráren v zemi.
Energetické společnosti si již odložily na krytí nákladů řešení jaderného odpadu celkem 17,2 miliardy eur. Zbylá částka 6,1 miliardy eur je na dolním konci rozpětí 6-18 miliard eur, které investoři podle agentury Reuters očekávali. Akcie těchto podniků, od nichž se investoři v posledních letech odklánějí kvůli problémům vyvolaným vládní energetickou politikou, dnes v reakci na zprávy o doporučené sumě výrazně vzrostly.
Vývoj akcií společnosti E.ON Zdroj: euroinvestor.com
Částku jednomyslně odsouhlasilo všech 19 členů komise, uvedl její člen Jürgen Trittin. Její doporučení bude základem pro jednání mezi vládou a energetickými podniky. Všeobecně se soudí, že vláda doporučení komise přijme. Po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 se vláda kancléřky Angely Merkelové rozhodla urychlit odstavení všech německých jaderných elektráren. Ty by měly ukončit provoz nejpozději v roce 2022.