Nárůst potřeb Turecka má pokrýt jádro. První z elektráren postaví Rusové | E15.cz

Nárůst potřeb Turecka má pokrýt jádro. První z elektráren postaví Rusové

jádro - ilustrační foto
jádro - ilustrační foto
• 

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko by mělo ještě v tomto desetiletí předstihnout Velkou Británii a stát se třetím největším spotřebitelem elektrické energie v Evropě. Ankara se rozhodla své zvyšující se energetické nároky řešit výstavbou jaderných provozů. První turecká atomová elektrárna se začne stavět v polovině roku 2015 a spuštěna má být v roce 2019. Projekt má na starosti ruský Rosatom.

Turecko bude kvůli svému ekonomickému rozvoji v příštích letech potřebovat více elektrické energie. Zároveň chce snížit svou závislost na dovozu ropy a plynu. Plyn Ankara zajišťuje dodávkami hlavně z Ruska, Turecko je v Evropě druhým největším odběratelem ruského zemního plynu po Německu. Rusko sice v budoucnosti možná přijde o plynové zakázky, podařilo se mu ale uchytit na rozvíjejícím se jaderném poli.

Turecko vybralo jako generálního dodavatele své první jaderné elektrárny ruský státní gigant Rosatom. Komplex vznikne v Mersin Akkuyu na pobřeží Středozemního moře. Má mít čtyři reaktory s celkovým výkonem 4800 megawattů.

„Naše práce pokračují podle plánu, žádné zpoždění nemáme,“ řekl agentuře Reuters v Ankaře náměstek generálního ředitele Rosatomu Kiril Komarov. „Produkce jaderné energie začne fyzicky v roce 2019,“ dodal.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v prosinci na návštěvě Turecka prohlásil, že Rusko má zájem v této zemi v budoucnu stavět i další jaderné reaktory.

Druhou jadernou elektrárnu Ankara plánuje v Sinopu u Černého moře a ve výhledu je i třetí elektrárna. O elektrárně Sinop jedná Ankara se společnostmi z Kanady, Jižní Koreje, Japonska a Číny a zájem o projekt projevila i Francie.

Rosatom má také zájem o dostavbu českého Temelína. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let. Vítěze tendru chce ČEZ vyhlásit letos. O stavbu za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se ucházela i francouzská Areva, tu ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah