Německo se chystá omezit těžbu plynu frakováním | E15.cz

Německo se chystá omezit těžbu plynu frakováním

Ilustrační foto (zařízení pro frakování)
Ilustrační foto (zařízení pro frakování)
• 
ZDROJ: Joshua Doubek, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo se chystá zakázat těžbu zemního plynu pomocí hydraulického frakování v hloubce menší než tři tisíce metrů. Samotnou těžební metodu, která je podle ekologů nešetrná k životnímu prostředí, ale návrh zákona, který dnes začal projednávat Spolkový sněm, nezakazuje. Poslanci budou o návrhu hlasovat nejpozději v červenci a očekává se jeho schválení.

Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě zemního plynu v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu a její tlak v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky plynu.

Dosud bez pravidel

„Německo dosud žádná pravidla pro frakování nemělo, tento zákon je zavádí. Nepovolujeme nic, co by dosud bylo zakázáno, naopak stanovujeme omezení tohoto způsobu těžby,“ řekla ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Zdůraznila, že frakování bude zakázáno v okolí vodních zdrojů, tedy zhruba na třetině německého území.

Samotnou technologii frakování ale Hendricksová zakázat nechce. „Pokud bychom to udělali, znemožnili bychom využívání geotermální energie, která může sloužit jako alternativa k fosilním zdrojům při vytápění,“ řekla ministryně.

Zelení: Frakování ohrožuje pitnou vodu

Návrh zákona odsoudila německá opozice. „Frakování nezodpovědně ohrožuje zásoby pitné vody. Bude znamenat zátěž pro životní prostředí, se kterou se budou potýkat ještě příští generace,“ řekl poslanec za Zelené Oliver Krischer. Hubertus Zdebel z Levice zase varoval, že frakování může vyvolat zemětřesení.

I přes protesty opozice se očekává, že Spolkový sněm návrh zákona schválí. Vládní strany mají v parlamentu velkou většinu a jejich poslanci se dnes za zákon jednoznačně postavili.

USA soběstačné díky frakování

Díky těžbě břidličného plynu se Spojené státy staly soběstačné v dodávkách zemního plynu a cena této suroviny se na americkém trhu výrazně snížila. Americké firmy tak mají proti těm evropským konkurenční výhodu v levnější energii.

V evropských zemích naopak převládají obavy z ekologických rizik. Některé evropské země proto uvalily moratorium na využívání frakování, mezi jinými i Česká republika a Francie.

Frakování
Hydraulické štěpení (též frakování z anglického hydraulic fracturing, zkráceně fracking) je metoda vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin pomocí stlačené tekuté směsi (fracking fluid) vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Písek o určité zrnitosti má za úkol udržet pukliny otevřené. Chemikálie se používají proto, aby usnadnily migraci tekutin (v podstatě mají velice podobnou funkci jako saponáty ve vodě na nádobí).
Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění a migraci tekutin v hornině obsažených (v první řadě zemního plynu, popř. ropy nebo jejich nekonvenčních podob, např. břidlicový plyn) do větších ložisek, ze kterých již může být ekonomicky lukrativní je dobývat.
Metoda byla poprvé použita v roce 1947 (Floyd Farris, J.B. Clark z Stanolind Oil and Gas Corporation), pro komerční těžbu byla ale využita o půl století později v Barnett Shale v Texasu, USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah