Nižborská sklárna Rückl Crystal požádala o prohlášení úpadku | E15.cz

Nižborská sklárna Rückl Crystal požádala o prohlášení úpadku

Sklárna v Nenačovicích
Sklárna v Nenačovicích
• 
ZDROJ: Kotatko Jiri, Mlada fronta E15

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedna z tuzemských skláren s tradicí od poloviny 19. století, nižborský Rückl Crystal, se sice vyrovnal s nástupem ekonomické krize na počátku desetiletí, s politickými událostmi ve světě, které jej v posledních dvou letech připravily o další klienty, ale už ne. Firma požádala soud o zahájení insolvenčního řízení a prohlášení úpadku. Provoz sklárny, dříve vyrábějící i známá ocenění jako Český lev, ale majitelé chtějí zachovat s tím, že mají příslib financování provozu od jednoho z věřitelů.

„S ohledem na situaci společnosti se pro zajištění dalšího provozu ukázalo jako nezbytné vypořádání závazků prostřednictvím insolvenčního řízení. Společnost proto podala insolvenční návrh s cílem dokončit jednání s věřiteli a zajistit vstup strategického partnera,“ uvedl v prohlášení Jiří Rückl, který firmu po roce 1990 stavěl znovu na nohy. „Cílem všech kroků, které společnost v této souvislosti podniká, je pokračování provozu sklárny, zachování pracovních míst a uvažované rozšíření výroby spojené s tvorbou nových pracovních příležitostí v regionu,“ dodal.

Podle návrhu na zahájení insolvenčního řízení nastal loni a předloni propad poptávky kvůli politickým událostem v tradičních odbytištích, především v Egyptě, Íránu a Rusku. Snížený objem výroby byl důvodem i havárie výrobního zařízení dimenzovaného na vyšší produkci. Havárie měla za následek množství reklamací, nutnost přepracovat na vlastní náklady významný objem dodávek, další výpadek tržeb a následně i vystupňování potíží při financování provozního kapitálu.

„Dlužník vedl v průběhu uvedeného období intenzivní jednání s finančními institucemi o možnostech financování a dále s věřiteli o odkladu splatnosti závazků s cílem zachovat provoz sklárny. Přes dílčí úspěchy se nepodařilo dohodnout potřebný odklad splátek tak, aby dlužník byl schopen hradit své závazky z pokračujícího provozu,“ uvedla předsedkyně představenstva a spolumajitelka sklárny Simona Prokopová.

Chystá se záchrana

K největším věřitelem patří společnost Swiss Forfait, které sklárny dluží přes 60 milionů korun. „Skutečně uvažujeme o možném financování s ohledem na případné negativní důsledky, které by přinesl možný výpadek energií a návazných služeb. Podobně uvažujeme i směrem k některým zaměstnancům. Cílem je aby podnik mohl v budoucnosti provozovat výrobu vysoce kvalitního českého skla,“ uvedl výkonný ředitel Swiss Forfait Jindřich Prokopec.

Dalším významným věřitelem je podle firmy RWE Energie s 13,4 milionu korun a dodavatel surovin pro výrobu sklad bohumínská společnost Genetrix s 8,9 milionu korun. „S ohledem na skutečnost, že dlužník zastavil platby svých závazků vůči RWE Energie a neplní mimo jiné své závazky vůči Genetrix, zdravotním pojišťovnám a úřadům státní správy po dobu přesahující tři měsíce, má se za to, že není schopen své závazky plnit,“ dodala šéfka představenstva.

Dvoumilionová ztráta

Potíže s odběrateli se projevily i na předloňských tržbách, které klesly o 13 procent na 102,7 milionu korun. Sklárna se také ocitla ve ztrátě 1,9 milionu oproti alespoň mírnému zisku 115 tisíc korun v roce 2012. Výsledky za loňský rok zatím firma nezveřejnila.

Asociace sklářského a keramického průmyslu se nechtěla k potížím Rückl Crystal příliš vyjadřovat, i kvůli tomu, že firma není jejím členem. Podle alespoň stručného vyjádření tajemníka asociace Marka Nováka nejsou ale potíže s exportem do výše uvedených zemí obecným problémem pro tuzemské firmy. „Údaje, které máme za loňský rok od našich členů vyrábějících užitkové sklo, ukazují nárůst exportu a to, že jsou v dobré kondici,“ uvedl Novák.

Třísetletá tradice
Nižborská sklárna vyrábí rozsáhlý sortiment čtyřiadvacetiprocentního olovnatého křišťálu zdobeného brusem od jednoduchých až po velmi složité a pracné zdobení zlacením, malováním a pískováním. Tradice sklářství má v rodu Rücklů třísetletou tradici, do českých zemí přišli pravděpodobně z území dnešního Švýcarska někdy na přelomu 17. a 18. století.
Přímí předchůdci zakladatelů nižborské sklárny se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v dnešním Ostrově. Jeho syn Antonín pak vybudoval sklárnu ve Včelničce u Jindřichova Hradce (1875), ve Skalici u České Lípy (1893) a jako poslední a nejmodernější v té době sklárnu v Nižboru (1903).
Po skončení druhé světové války byl podnik v roce 1945 pro svou velikost znárodněn. Po sametové revoluci se tak na něj nevztahovaly restituce a přímý potomek rodu a pozdější senátor Jiří Rückl ji tak musel odkoupit. Pod současným jménem firma působí od roku 1998. O sedm let později přešlo řízení rodinné akciové společnosti na Rücklovy dcery Simonu Prokopovou-Rücklovou a Markétu Rücklovou. Obnovitel firmy Jiří Rückl nyní působí jako její prezident.

Skleněná renesance

Nová sklárna na zelené louce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah