Nový gigant? Zbrojovka BAE a výrobce Airbusů jednají o spojení | E15.cz

Nový gigant? Zbrojovka BAE a výrobce Airbusů jednají o spojení

Eurocopter
Eurocopter
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská zbrojovka BAE Systems jedná o spojení s evropskou společností EADS, mateřskou firmou výrobce letadel Airbus. Fúzí by vznikl globální gigant v letectví a zbrojním průmyslu, který by velikostí překonal americký Boeing, dosavadní světovou jedničku na tomto poli. Hlavní motivací je podle firem snaha vyrovnat se s poklesem výdajů na obranu v Evropě a USA.

BAE je největším dodavatelem vojenské techniky v Evropě, kde nabízí širokou škálu produktů a služeb pro vojenské vzdušné, pozemní i námořní síly včetně řešení z oblasti informačních technologií. EADS s francouzsko-německým vedením vyrábí kromě Airbusů také helikoptéry Eurocopter, satelity Astrium a vojenské elektronické systémy Cassidian.

Obě firmy mají dlouhou historii spolupráce a jsou partnery v mnoha projektech, včetně bitevníků Eurofighter. Podle plánu, který obě společnosti oznámily, by akcionáři BAE získali v nové firmě podíl 40 procent a akcionáři EADS zbývajících 60 procent.

„Spojení firem kvůli omezujícím se výdajům dává smysl. EADS pak už delší dobu mluví o tom, že by chtěl mít komerční a zbrojní segment ve větší rovnováze,“ uvedl pro Reuters Neal Dihora z Morningstar.

Aktuální tržní hodnota obou firem dohromady činí zhruba 48 miliard dolarů (910 miliard korun). „Fúze by mohla změnit evropský zbrojní trh k nepoznání,“ řekl agentuře Reuters analytik zbrojního průmyslu z analytické skupiny IHS Jane. Nová skupina by měla mít roční tržby zhruba 72 miliardy eur (1,8 bilionu korun) a 220 tisíc zaměstnanců.

Akcie BAE po zprávě vyskočily o více než deset procent, zatímco kurz EADS o téměř šest procent klesl. Společnosti si stanovily za termín pro dokončení dohody 10. října. Pokud se do té doby nedohodnou, spojení se neuskuteční.

Boeing: konsolidaci čekáme ve zbrojním průmyslu globálně

Boeing k plánu fúze prohlásil, že jej nijak neohrožuje, protože sleduje stejný koncept vyváženosti civilních a zbrojních aktivit, jaký on sám sleduje už delší dobu. Šéf Boeingu Jim McNerney uvedl, že jde o začátek konsolidace v globálním zbrojním průmyslu pod tlakem poklesu výdajů na obranu. Boeing loni porazil EADS v boji o obří zakázku Pentagonu na dodávku 179 tankovacích letadel americkým vzdušným silám.

Pokud se BAE s EADS na transakci dohodnou, budou ji posuzovat hlavně evropské antimonopolní orgány a je možné, že spojená skupina se bude muset výměnou za jejich souhlas některých aktivit vzdát. V USA se podle informovaných zdrojů větší potíže nečekají, protože EADS tam výraznější tržby nemá.

Firmy uvedly, že vzhledem k citlivé povaze zbrojních aktivit v zemích od USA po Saúdskou Arábii a Austrálii jednají o dohodě rovněž s vládami po celém světě. K plánu se zatím vyjádřila jen britská vláda, která sdělila, že s oběma společnostmi spolupracuje s cílem zajistit, aby transakce byla ve veřejném zájmu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah