NWR chce najít způsob, jak dál těžit uhlí na jihu Polska

Ztrátová NWR se snažila přizpůsobit poklesu cen uhlí a loni byla nucena podstoupit restrukturalizaci. V listopadu pak sdělila, že se chce do konce tohoto roku vrátit k tvorbě hotovosti.
Nezávislý přezkum dolu Debiensko, provedený firmou DMT Consulting GmbH, ukázal, že v dole jsou prokázané zásoby 263 milionů tun uhlí, což by mohlo na trhu přinést 186 milionů tun koksovatelného uhlí. Přezkum počítá s dlouhodobou cenou tohoto uhlí ve výši 130 eur za tunu.
Povolení na padesát let
NWR získala v roce 2008 povolení k těžbě v dolu Debiensko na padesát let. Firma v posledním loňském čtvrtletí vyprodukovala 2,269 milionu tun koksovatelného uhlí. Loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, z čehož bylo téměř 4,8 milionu tun koksovatelného uhlí, které firma prodávala za průměrnou cenu 85 eur (asi 2400 korun) za tunu.
NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. V NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.
Jediným producentem černého uhlí v České republice je společnost OKD, která je dceřinou firmou NWR. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech a kvůli nízkým cenám uhlí musí přijímat úsporná opatření. Předloni firma oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se však loni s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017, za což vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.