Odpůrci těžby přivítali horní zákon, vyhráno prý ale nemají | E15.cz

Odpůrci těžby přivítali horní zákon, vyhráno prý ale nemají

uhlí
uhlí
• 
ZDROJ: newworldresources.eu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozporuplné reakce vyvolalo v Ústeckém kraji rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která dnes přes prezidentské veto schválila novelu horního zákona. Ta ruší kontroverzní možnost nuceného vyvlastnění nemovitostí, které brání těžbě nerostných surovin. Odpůrci těžby novelu přivítali s velkou radostí, u zastánců zatím vládne spíš zdrženlivost. Levice upozorňuje spíš na údajné rozpory v chování vlády.

Rozhodnutí vyvolalo u odpůrců povrchové těžby uhlí nadšení. „Je to skvělá zpráva. Mělo by to znamenat alespoň trochu větší jistotu pro obyvatele z pánevních oblastí,“ řekl bývalý poslanec Strany zelených a lídr regionálního hnutí PRO! kraj Přemysl Rabas.

Připomněl, že se novela netýká jen obyvatel Horního Jiřetína a Černic, ale i větších měst, která také stojí na uhelných ložiscích, byť formálně odepsaných. Dá se podle něj čekat, že těžaři začnou nabízet lidem větší odstupné.“ Již nelze použít přímou hrubou sílu, ačkoli síla peněz zůstává a může rozum otupit,“ dodal.

Vyvlastnění nemovitostí by bylo aktuální zejména ve chvíli, kdy by byly prolomeny územní limity těžby, které od roku 1991 stanovují, kam až těžaři smějí s rypadly zajít. Na prolomení územních limitů a následném výkupu nemovitostí má zájem i jeden ze tří hnědouhelných těžařů, mostecký Czech Coal. Ten by rád těžil za limity pod dvoutisícovým Horním Jiřetínem a dál po okraji Litvínova.

V kraji letos po volbách vznikla koalice KSČM a ČSSD, která si vytkla pokračování těžby uhlí jako jednu ze svých priorit. Její zástupci jsou k novele spíš kritičtí. „Myslím, že novela byla nešťastná, protože si tím stát uzavírá cestu k nerostným bohatstvím. Možná viděli jen Horní Jiřetín, ale jedná se o celou republiku. Doufal jsem, že to celé bude rozumnější,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Martin Kuba Autor: kolaz E15

Severočeská ČSSD upozorňuje ústy svého bývalého předsedy Arna Fišery na údajný rozpor mezi novelou a výroky ministra průmyslu Martina Kuby. „Potvrzuje, že dostal za úkol stavět Temelín, nikoli plnit energetickou koncepci vlády,“ řekl Fišera. Ani jedna z levicových stran se ale zatím nezmínila o růstu nezaměstnanosti, kterým v souvislosti s územními limity v minulosti hrozila.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah