OKD letos zavře Důl Paskov, o práci přijde 1300 lidí | E15.cz

OKD letos zavře Důl Paskov, o práci přijde 1300 lidí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800.

Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve firemním týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se informaci dozvěděl z firemních novin a že ho překvapila.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální. Zprávu o ukončení těžby neměly dnes ani ministerstva průmyslu a práce. Ministerstvo práce opatření na pomoc propouštěným ale už chystá.

Klimša uvedl, že počet vlastních zaměstnanců OKD by se měl letos pohybovat okolo 9300 lidí. „Proti roku 2015 tak dojde ke snížení průměrného stavu vlastních zaměstnanců asi o deset procent. Současně s tím snížíme počet dodavatelských zaměstnanců cca o 30 procent,“ uvedl Klimša. V dodavatelských firmách podle odborů nyní pracuje zhruba 2500 lidí.

„Já vím akorát, že není ještě schválený podnikatelský plán. Jsou nějaké záměry, ale není nic schváleného. Tak se divím, že to v Horníku vyšlo,“ řekl Pytlík. Odboráři jsou od minulého týdne ve stávkové pohotovosti.

Strategické rozhodnutí

Klimša uvedl, že v případě Důlního závodu 3 (Dolu Paskov), který je z pohledu nákladovosti a ztrátovosti nadále neudržitelný, nadešel čas přijmout strategické rozhodnutí. „Prioritou OKD je ukončení těžby na konci roku 2016. V této chvíli zodpovědně připravujeme detailní rozpočty technické i sociální likvidace a věříme, že budou dokončeny a projednány na počátku druhého čtvrtletí letošního roku, pravděpodobně už v dubnu,“ uvedl Klimša.

Důl Paskov má téměř 1700 kmenových zaměstnanců. Těží se v něm na dvou šachtách: Staříč a Chlebovice. Klimeš uvedl, že pokud nedojde k dalšímu propadu cen uhlí na světových trzích, v karvinské části OKD se s útlumem v následujících dvou letech nepočítá.

„V rámci standardních procesů zvyšování efektivity ale v roce 2016 plánujeme - mimo Důlní závod 3 - snížit počty zaměstnanců v OKD asi o 340 lidí, a to k 1. červenci,“ uvedl výkonný ředitel.

K prostředkům na zajištění odstupného pro propouštěné zaměstnance uvedl, že budou předmětem dalších jednání mezi vlastníky firmy a zástupci státu, případně dalšími zainteresovanými stranami.

Úřady plánují cílený program pro propouštěné

Náměstek ministryně práce pro zaměstnanost Vaňásek řekl, že resort v případě ukončování těžby zřídí ve firmě mobilní pracoviště úřadu práce. Chystá cílený program pro propouštěné. Zahrnovat má rekvalifikační kurzy či příspěvky na dojíždění za prací do jiných míst.

„Nejprve ale musíme znát časový harmonogram, pak můžeme začít s opatřeními. Připravujeme různé varianty plánu. Musíme mít ale základní informace,“ řekl Vaňásek. Ministerstvo už vypracovalo analýzu trhu práce v Moravskoslezském kraji. Je v něm 10 tisíc volných míst a 70 tisíc nezaměstnaných, upřesnil náměstek.

„MPO dosud žádnou oficiální informaci ze strany OKD neobdrželo a nebudeme ji proto komentovat,“ řekl v reakci mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Hejtman Novák řekl, že způsob, jakým OKD o svých plánech informuje, je jasným důkazem toho, jak dlouhodobě jedná. „Na druhou stranu ta čísla odpovídají realitě, kterou víceméně dlouhodobě očekáváme, i vzhledem k tomu, jak znám stav příprav, respektive nepříprav na těžbu,“ řekl Novák. Kraj podle něj nyní řeší, jak může pomoci propouštěným zaměstnancům.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Klimša se stal výkonným ředitelem firmy 1. února. Dosavadní výkonný ředitel Dale Ekmark je od tohoto data generálním ředitelem OKD.

O možném uzavření Dolu Paskov se jedná již od září 2013
Výběr hlavních událostí kolem situace v závodě OKD Důl Paskov (společnost OKD dnes oznámila, že chce těžbu v Dole Paskov ukončit na konci letošního roku):
2013

4. června - Společnost New World Resources (NWR), majitel těžební firmy OKD, oznámila odborům, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se dostala do vysoké ztráty.

15. července - NWR oznámila, že se jí nepodařilo najít kupce na Důl Paskov; možností dalšího postupu je uzavření dolu.

17. září - NWR oznámila, že Důl Paskov uzavře, protože zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady jen OKD, zavře důl v prosinci 2014.

- V Ostravě se ještě před oznámením NWR sešlo na demonstraci zhruba 2500 lidí, kteří vyzvali OKD, aby ze svých zisků zajistila normální chod firmy. Někteří vtrhli do budovy OKD.

18. září - Premiér v demisi Jiří Rusnok prohlásil, že vláda nebude platit žádné dluhy OKD a nebude kupovat OKD ani Paskov.

20. září - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zpracovalo pět variant řešení krize.

24. září - Prezident Miloš Zeman na jednání s premiérem Rusnokem a vedením OKD navrhl, aby se útlumová těžba hradila z výnosu z bývalých bytů OKD.

2014

6. ledna - Ministr průmyslu Jiří Cienciala a šéf OKD Dale Ekmark podepsali Memorandum o porozumění.

7. dubna - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domluvil s NWR, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne 600 milionů korun na sociální programy horníků. Do té doby se počítalo, že stát vydá na útlum těžby až 1,1 miliardy korun.

22. dubna - Stát se dohodl se společností NWR na pomoci na utlumení těžby v Dole Paskov. Těžba bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda obsahovala podmínku, že bude neplatná, pokud cena uhlí klesne pod stanovenou mez.

2015

12. února - Evropská komise schválila uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov.

1. června - Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že OKD zvažuje těžbu v Dole Paskov i po roce 2017. Musely by ale pokračovat dobré výsledky, jaké důl v té době vykazoval.

26. srpna - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) informoval vládu, že jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov bude s největší pravděpodobností nutné obnovit. Jako důvod uvedl klesající cenu uhlí.

5. října - Vláda rozhodla, že o dohodě o budoucnosti Paskova mají s OKD jednat ministr Mládek, ministryně práce Michaela Marksová (oba ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

9. prosince - NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016. Druhou variantou je převod dolu na stát. Ministři, kteří mají novou dohodu uzavřít, oba návrhy odmítli.

10. prosince - Ministr Mládek řekl, že situace v OKD je vážná a zdaleka nejde jen o osud ztrátového Dolu Paskov. Hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu.

14. prosince - Návrh NWR, která po státu požadovala zhruba čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě, nepodpořila ani jedna ze stran tripartity.

18. prosince - Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se shodli na nutnosti útlumu těžby v OKD. Odbory hrozí nepokoji.

2016

14. ledna - Na jednání ministrů průmyslu, financí a práce s vedením OKD a věřiteli stát nabídl, že je ochoten koupit za korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Mají také vzniknout dva vyjednávací týmy se zástupci státu i firmy, jeden má jednat o reorganizaci společnosti, druhý o Frenštátu. OKD má existenční problémy, ohrožena jsou místa asi 13.000 lidí.

20. ledna - Ministerstvo životního prostředí dalo OKD souhlas k rozšíření těžby uhlí na Karvinsku.

2. února - OKD oznámila, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov. Společnost plánuje, že v ní do roku 2018 bude pracovat 5000 až 6000 lidí. Předseda hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze.

22. února - Podle MPO vedení OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik propustí lidí. Nové číslo má firma oznámit do měsíce.

23. února - Odboráři Dolu Paskov vyhlásili stávkovou pohotovost, žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. Důl má téměř 1700 zaměstnanců.

24. února - Novým vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv. Skupina CERCL, která byla dosud většinovým akcionářem NWR a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít.

26. února - Odboráři rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov na celou OKD, a to na neomezenou dobu.

3. března - OKD oznámila, že chce těžbu v Dole Paskov ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.