Podpora pro nový Temelín může v Bruselu narazit | E15.cz

Podpora pro nový Temelín může v Bruselu narazit

Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)
Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko možná v Bruselu narazí na odpor s plánem na cenovou garanci pro elektřinu z nových dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) kopíruje britský model, kdy součástí nového mechanismu pro podporu nízkouhlíkových zdrojů by byla i garantovaná cena pro temelínskou elektřinu.

Pokud by cena elektřiny na trhu byla nižší než garance, dostával by ČEZ rozdíl v obou cenách. V případě, že tržní cena proudu bude vyšší než garance, ČEZ by do systému peníze vracel. MPO tvrdí, že během celé doby podpory by se platby z a do systému vyrovnaly.

Jenže Evropská komise by takové zvýhodnění jedné elektrárny mohla považovat za nezákonnou podporu. „Nevidím důvod, proč by technologie, která už prokázala svou schopnost fungovat na volném trhu, najednou měla dostávat podporu,“ řekl deníku E15 Mark van Stiphout, člen kabinetu komisaře pro energetiku.

Komise chce raději v příštích letech osekávat stávající podporu obnovitelných zdrojů, která je částečně odpovědná za výrazný pokles cen silové elektřiny. Kvůli nim se do nových nepodporovaných zdrojů nevyplatí investovat. „Nemá smysl rozšiřovat dotace do dalších oborů. Pokud by Česko chtělo podporu elektřiny z jádra prosadit, muselo by prokázat, že to bez ní nepůjde,“ dodává Stiphout.

MPO zamýšlená opatření s Bruselem konzultuje. Celý zákon hodlá komisi poslat k posouzení, teprve až ho schválí poslanci. To by mohlo být na konci roku. Pak bude mít komise dva roky, aby vyhodnotila, zda nový systém podpory nízkouhlíkových energetických zdrojů, a tedy i temelínské schéma, neporušuje unijní pravidla o státní pomoci.

Česko jde ve stopách Velké Británie, která také hodlá včlenit zvýhodnění pro nové jaderné zdroje do nového rámce podpory nízkouhlíkových zdrojů. Vláda v Londýně o svých plánech už rok s komisí diskutuje.

Nicméně z Evropského parlamentu zní hlasy, že pokud by měla Velká Británie jaderné dotace prosadit, budou napadeny u soudu. Podobnými kroky hrozí i zástupci britských energetických firem, které jaderné elektrárny neprovozují. Výhrady proti podpoře energie z jádra zaznívají i z českých energetických kruhů.

Na nedávno uskutečněném Pražském energetickém fóru například bývalý ministerský předseda a nynější předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek varoval, že dotace pro jadernou elektrárnu Temelín vytlačí z energetického trhu všechny ostatní nepodporované konvenční zdroje elektřiny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah