Policie opět vyšetřuje tendr na mezisklad paliva pro Temelín

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín Zdroj: ctk

Policie před několika týdny opět začala vyšetřovat tendr na vybudování meziskladu vyhořelého paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín. Zakázku za 1,55 miliardy korun v roce 2008 získala malá firma s ručením omezením CEEI s utajenými vlastníky v Lichtenštejnsku, která vznikla krátce předtím a žádný podobný sklad nikdy dříve nepostavila.

Policie se zakázkou zabývala už dříve, případ ale odložila. Nynější vyšetřování podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové potrvá delší dobu, budou potřeba nové znalecké posudky či právní pomoc ze zahraničí. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Zájem policie o tendr vyvolal podle deníku bývalý poslanec Jiří Kovář, který podal trestní oznámení na bývalého jednatele CEEI Martina Petera. Ten se údajně pokusil připravit společnost CEEI předraženou smlouvou o 91 milionů korun, skutečná škoda prý byla 65 milionů. Obvodní soud pro Prahu 7 ale letos v březnu Petera osvobodil a podpořil jeho verzi, že majitelem CEEI byl Peter spolu s Kovářem.

O osvobození Petera požádal u soudu státní zástupce. Poukázal přitom na pochybnosti kolem tendru na stavbu meziskladu, kterého se nezúčastnil žádný z velkých hráčů na trhu, jen společnost s minimálním základním kapitálem a anonymní strukturou. „Jako by byla zakázka šitá na míru konkrétnímu subjektu,“ řekl žalobce v závěrečné řeči u soudu.

CEEI nedokázala, že by nějaký sklad paliva v minulosti postavila

Za tendr dostal ČEZ v první polovině června pokutu 390 tisíc korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého měla být firma CEEI ze soutěže vyloučena, protože nesplnila kvalifikaci. Například nedoložila, že v pěti letech před vypsáním tendru postavila sklad vyhořelého jaderného paliva nebo jiného jaderného zařízení. Pokuta je pravomocná, ČEZ se neodvolal.

Mezisklad vyhořelého jaderného paliva v Temelíně byl od září 2010 ve zkušebním provozu. Kapacita skladu byla projektována na 30 let provozu elektrárny.

Temelín a Temelínek

Jan Stuchlík: Jaderná odpovědnost