Pomoc průmyslu s energiemi vyjde stát na 30 miliard. Žádat o ni mohou od listopadu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navrhuje pomoc velkým firmám

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navrhuje pomoc velkým firmám Zdroj: Reuters

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zvoněním zahajuje zasedání energetických ministrů EU v Bruselu
2
Fotogalerie

Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun, řekl ve středu po jednání vlády. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) upřesnil, že k 1. listopadu by měla být připravena výzva k dotačnímu titulu.

Program vznikl podle Síkely na základě tzv. dočasného krizového rámce, který státům Evropské unie umožnil okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí. U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun, uvedl dále Síkela.

„Jsme rádi, že jsme se konečně dočkali a že parametry programu jsou díky nedávným vyjednáváním s ministerstvem průmyslu pro firmy vstřícnější nežli původní návrh,“ reaguje Radek Špicar, viceprezident pro hospodářskou politiku a export.

Upozorňuje ale, že dočasný krizový rámec má mnoho omezení, která mohou způsobit, že se pomoc nemusí dostat ke všem firmám. „Nejvíce se obáváme rychlosti s jakou může být spuštěn. Jeho detailní znění bude nutné notifikovat a posléze administrovat. Nesmí se  stát, že by se podpora k firmám dostala až za několik dlouhých měsíců jak jsme toho byli svědky během covidové pandemie. To by mnoho z nich nemuselo přežít,“ pokračuje Špicar. 

Podpora se bude podle Síkely týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, ale také zemědělství či lesnictví.

Video placeholde
Drahé energie a zastropování cen • Videohub

Síkela zároveň řekl, že na základě dnes představeného návrhu evropského nařízení, připraví program podpory pro malé a střední podniky bez ohledu na jejich energetickou náročnost. Nárok budou mít jako velkoodběratelé na kompenzace až do 80 procent nejvyšší spotřeby energií za posledních pět let, uvedl. Pokud státy Evropské unie pomoc schválí 30. září, ČR ji okamžitě propíše do národního řešení, doplnil.

Dočasný krizový rámec zatím platí do konce roku, podle Fialy je naděje, že by mohl být prodloužen i na příští rok.

Vláda v pondělí schválila zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a živnostníky na šest, respektive tři koruny za jednu kilowatthodinu (kWh). Síkela dnes řekl, že opatření se týká i malých a středních firem odebírajících elektřinu z hladiny nízkého napětí nebo s roční spotřebou plynu do 630 MWh.