Poslanci polevili. Některé domy nebudou muset mít energetický štítek

Moderní rodinné domy na dosah Prahy i Karlštejna

Moderní rodinné domy na dosah Prahy i Karlštejna

ČTK
Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků budou muset nechat zpracovat pro tyto stavby takzvaný energetický štítek pouze v případě prodeje nebo pronájmu. Plošná povinnost nechat štítky zpracovat jim už zřejmě hrozit nebude. Poslanci ji vypustili ze zákona, když schválili novelu zákona o hospodaření energií. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Platit má od letošního 1. července.

Tuto povinnost měli vlastníci podle současného zákona plnit postupně, v závislosti na rozloze budov. První termín pro největší budovy byl do letošního 1. ledna, poslední termín je do 1. ledna 2019. S návrhem na vypuštění této povinnosti přišel Ivan Adamec (ODS), ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ho dnes podpořil.

„Po konzultacích s Evropskou komisí jsem dospěl k závěru, že toto zjednodušení pomůže snížit u občanů České republiky finanční zátěž a zároveň nevystavíme Českou republiku žádnému riziku následných nápravných kroků ze strany EK,“ řekl Mládek. Adamec poznamenal, že kvůli svému návrhu obdržel agresivní reakce od těch, kteří se zpracováním energetických štítků živí.

Štítky zůstanou s některými výjimkami při prodeji nebo pronájmu budov. Novela počítá s tím, že při prodeji nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947, u níž nebyla od té doby žádná větší změna, by vlastník po dohodě s druhou stranou nemusel štítek předkládat. Nyní musí mít průkaz energetické náročnosti všechny prodávané nebo pronajímané budovy.

Přijatá novela také ukládá povinnost stavebníkům, vlastníkům a společenstvím vlastníků instalovat měřidla sloužící k měření spotřeby tepla u konečných zákazníků. S tím nesouhlasila opoziční ODS, která neúspěšně navrhovala tuto novinku z novely vypustit. Poslanec ODS Martin Novotný varoval, že tato měřidla ve skutečnosti nejsou měřidly podle zákona o metrologii, ale o poměrové indikátory, které se v měření můžou mýlit. To podle něj může vést ke stovkám soudních sporů o spotřebu tepla. Ministr Mládek ale řekl, že zrušení této povinnosti by vedlo k riziku žaloby z Bruselu.

Energetický audit

Změna zákona se dotkne i velkých podnikatelů, kteří budou muset nově každé čtyři roky nechat zpracovat energetický audit. Týká se to asi 2150 firem. Vláda podotýká, že v případě složitých provozů to podniky může stát až statisíce korun, ale o to větší prý bude motivace podnikatelů do doporučených úsporných opatření.

Předloha také nově upravuje přijímání Státní energetické koncepce. Stanoví, že koncepce se přijímá na dobu 25 let, a musí být v souladu se zajištěním bezpečnosti dodávek energie, konkurenceschopností hospodářství a sociální přijatelností pro obyvatele. Koncepci bude nadále schvalovat vláda na návrh ministerstva průmyslu a nově ji bude podle zákona předkládat pro informaci Sněmovně a Senátu.

Energetické průkazy čeká novela