Prodej Chvaletic vynese ČEZ více. Díky povolenkám | E15.cz

Prodej Chvaletic vynese ČEZ více. Díky povolenkám

Chvaletice
Chvaletice
• 
ZDROJ: CTK

Jan Stuchlík

Share on Facebook Messenger
Na prodeji elektrárny Chvaletice společnosti Severní energetická vydělá ČEZ až o půl miliardy korun více, než čekal. Součástí transakce z jara 2013 byly i emisní povolenky, které pro elektrárnu dostal ČEZ zdarma výměnou za investice do ekologičtějšího provozu.

Severní energetická tak musí společnosti ČEZ vyplácet 90 procent tržní hodnoty těchto povolenek přidělených na daný rok. Celkem jde do roku 2019 o 5,3 milionu kusů. Ty ČEZ ocenil na 450 milionů korun. „Počítali jsme s tehdejší cenou, která začínala na třech eurech za povolenku a postupně rostla k čtyřem eurům,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jenže od té doby Brusel naplno rozjel záchrannou akci systému emisního obchodování a schválil první část jeho reformy. Trh ožil. „Od schválení dočasného stažení povolenek je zřejmý růstový trend jejich ceny,“ říká Daniel Ošťádal, analytik obchodníka s povolenkami Vertis.

Rostoucí ceny povolenek

Zatímco v den oznámení prodeje Chvaletic stála povolenka 3,43 eura, teď se prodává za 7,35 eura. Do konce roku se podle Virtuse Energy cena vyšplhá na 8,50. „Mezi roky 2016 a 2019 bude cena povolenky mezi devíti a deseti eury,“ dodává jednatel firmy Jan Fousek.

ČEZ nechce kvůli nejistému pohybu cen povolenek novou hodnotu chvaletického balíku uvádět. Pokud se ale naplní Fouskův scénář, hodnota povolenek z Chvaletic vyskočí z 21 milionů eur téměř na 40 milionů eur. Při kurzu 27 korun za euro by bruselské reformy mohly firmě ČEZ vydělat skoro půl miliardy korun.

Systém emisního obchodování

Brusel rozjel resuscitaci systému emisního obchodování naplno. Nejdříve se dočasně stáhlo z aukcí 900 milionů povolenek. Letos v květnu se členské státy a Evropský parlament dohodly na vytvoření stabilizační rezervy, která z trhu po roce 2019 postupně odsaje přebytek více než dvou miliard povolenek. Ten držel ceny emisí u dna.

Tuzemští a zahraniční analytici proto vidí cenu povolenek v roce 2020 v průměru až na hranici dvaceti eur s tím, že hodnota povolenek poroste průběžně. Pak by skupina ČEZ na dva roky staré transakci vydělala ještě více.

Existuje také riziko, že Evropská komise neopraví chybu, která se u stabilizační rezervy vyskytla. Nástroj zatím započítává do přebytku, který je třeba z trhu stáhnout, i budoucí povolenky, jež zakoupily firmy už nyní v rámci cenového zajištění do budoucna.

Těch je do roku 2020 zhruba miliarda. Pokud by tyto povolenky měly na konci dekády z trhu zmizet, předpovídají analytici cenám CO2 prudký skok vzhůru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.