Ruští špioni se zajímají hlavně o dostavbu Temelína | E15.cz

Ruští špioni se zajímají hlavně o dostavbu Temelína

Temelín
Temelín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Agenti ruských zpravodajských služeb se i v loňském roce v České republice zaměřili zejména na ekonomiku a energetiku. Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě. Zajímali se údajně hlavně o informace týkající se dostavby jaderné elektrárny Temelín, o zakázku se uchází i česko-ruské konsorcium. Rusko podle BIS také zneužívá velikosti své diplomacie a nutí ČR přijímat agenty jako diplomaty.

Podle BIS převažovala mezi zájmy ruských zpravodajců ekonomická témata, která se ale často překrývala s politickými a obrannými. Hlavní zájem vnímala česká kontrarozvědka v souvislosti s energetikou a ve zprávě zmiňuje tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. „Ruské zpravodajské důstojníky však bylo možno zaznamenat i na různých společenských akcích, kde se snažili utužovat staré kontakty a poznávat nové lidi,“ uvádí BIS.

Ruská federace podle informační služby pokračovala loni v dlouhodobém úsilí udržet značný počet svých důstojníků pod krytím členů ruské diplomatické mise v ČR. Ze zahraničních zpravodajských služeb jsou prý ty ruské nejaktivnější. „Ruská strana nepokrytě zneužívá disproporce mezi velikostí české diplomatické mise v Rusku a ruské v ČR a různými formami politického nátlaku a recipročních opatření nutí ČR přijímat příslušníky rozvědek jako diplomaty,“ dodává BIS. Podle českých zpravodajců je zaznamenané množství ruských agentů neodůvodněné a vzájemně nesouměrné. Zmiňují také své znepokojení ohledně kontaktů ruských důstojníků na lidi s kriminální minulostí spojenou s ruskojazyčnými organizovanými strukturami.

Kontrašpionáž se zabývala také komunálními a krajskými samosprávami. Podle ní je místy narušené jejich fungování, čehož údajně využívají ruští agenti k získání informací z oblasti místní politiky a kvůli podpoře obchodních záměrů ruských společností.

Kromě toho se úředníci podle BIS dostávají nestandardními aktivitami, o kterých ví, nebo jsou do nich zapojení také cizinci, do situace, kdy na ně mají agenti kompromitující materiály. „Skutečnost, že ruské zpravodajské služby mají značný přehled o dysfunkčním jednání na úrovni samospráv, je riziková zejména tím, že krajská politika je přirozeným zdrojem kádrů pro vrcholovou politiku a ústřední orgány státní správy,“ uvádí BIS.

Kromě špionů z Ruska zaznamenala BIS také zájmy agentů z Číny o ekonomické a vědeckotechnické informace. Podle BIS ale čínští důstojníci neznamenají pro Česko riziko a snaží se držet v mezích svého diplomatického krytí. Snaží se vyhledávat lidi, společnosti a technologie. Přímé riziko podle BIS hrozí případně Čechům při výjezdu do Číny, nebo při kontaktu například s obchodní společností, která je česká, ale zastupuje v pozadí čínský zájem, například investiční operace a nákup technologií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah