Šéf Bohemia Energy: Energetická regulace zákazníkům neprospívá

Jiří Písařík

Jiří Písařík Zdroj: Anna Vackova, E15

Energetická regulace nejenže neprospívá zákazníkům, ale do značné míry deformuje i podnikatelské prostředí. Řekl to jednatel největšího alternativního dodavatele energií v Česku Bohemia Energy Jiří Písařík. Typickým příkladem je podle něj porovnání českého a slovenského trhu s energiemi. Tuzemský trh je na rozdíl od toho slovenského plně liberalizován, upozornil Písařík.

Cena elektřiny je na Slovensku jak u domácností, tak firem vyšší než v Česku. V případě středně velkých firem je dokonce v porovnání s okolními státy její cena extrémně vysoká. S velkou pravděpodobností to lze přičítat vlivu regulace, kdy firmy křížově dotují cenu pro domácnosti. To samé v podstatě platí i pro ceny zemního plynu,“ řekl Písařík.

Český trh s elektřinou je liberalizován od roku 2006, trh s plynem pak od roku 2007. Od té doby si mohou lidé libovolně vybírat svého dodavatele energií. Právě regulace má podle Písaříka na počty změn dodavatele velký vliv.

Podle Bohemia Energy změnila od zliberalizování trhu dodavatele elektřiny v Česku už více než čtvrtina odběrných míst, u plynu pak více než 37 procent. Čísla na Slovensku jsou proti tomu nižší. Nového dodavatele má 16,2 procenta u elektřiny a 28,5 procenta u plynu.

Písařík upozornil, že jakékoli případné úvahy o regulaci českého energetického trhu by proto měly být prováděny s maximální zodpovědností a vědomím, že v konečném výsledku mohou poškodit zájmy zákazníků a podnikatelů.

Vhodným řešením podle něj není například stanovování maximální ceny pro spotřebitele, jež je dnes často zmiňováno ve spojitosti se situací ohledně koncových cen plynu pro zákazníky. „Nastavení maximálních cen vede dodavatele k nastavení cen pro zákazníky na těchto regulovaných úrovních nebo těsně pod nimi a výrazně tak snižuje chuť ke konkurenčnímu boji o zákazníka,“ podotkl.

MF Dnes v dubnu uvedla, že předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková už před časem podala podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby prověřil ceníky plynařů a prošetřil, zda mezi sebou neuzavírají nepovolené dohody, které by bránily výraznějšímu poklesu cen. „Striktně s regulací nesouhlasíme. Naše podklady ukazují, že rozhodně neprospívá zájmům zákazníků. Brání totiž konkurenčnímu boji, ze kterého zákazníci těží,“ dodal Písařík.

Mluvčí ERÚ Vladimír Černý téma příliš komentovat nechtěl. „V současné době provádíme v dané problematice analýzy, neboť kompetence ERÚ jsou v této záležitosti značně omezené. V tuto chvíli nelze předjímat závěry analýz a dalších kroků, které ERÚ bude moci v rámci svých kompetencí k ochraně spotřebitelů učinit,“ řekl Černý.

Do skupiny Bohemia Energy mimo jiné patří společnost Slovakia Energy, která působí na Slovensku. V roce 2015 utržila 1,8 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 6,5 procenta. Tržby celé skupiny Bohemia Energy, kterou kromě Slovakia Energy tvoří v Česku působící dceřiné firmy Bohemia Energy a Comfort Energy, pak v loňském roce činily 10,9 miliardy korun, o půl procenta meziročně více. Od počátku letošního roku je členem skupiny také společnost Europe Easy Energy.