Skončí Nejedlý u prezidenta? Soud Lukoilu potvrdil pokutu 28 milionů

Sídlo společnosti Lukoil v Moskvě.

Sídlo společnosti Lukoil v Moskvě. Zdroj: Sammy Six via Flickr (CC BY 2.0)

Firma Lukoil Aviation Czech, v níž byl jednatelem poradce prezidenta Martin Nejedlý, musí zaplatit Státní správě hmotných rezerv smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky. Pravomocně o tom rozhodl odvolací senát, který původní částku stanovenou soudem ještě navýšil o 257 tisíc korun. Spor se týkal kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje. Prezident Miloš Zeman se po prostudování pravomocného rozsudku a po rozhovoru s Nejedlým rozhodne, zda podnikatel zůstane mezi jeho poradci.

Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoil Aviation Czech smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma, která byla součástí ruské ropné společnosti Lukoil, odebrala petrolej za 275,6 milionu korun. Vrátila ale necelou polovinu.

Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítala. Argumentovala mimo jiné tím, že nárok je promlčený. Poukazovala také na to, že správě nevznikla žádná škoda, a že smluvní pokuta, která by měla být paušalizovanou výší škody, je tedy nepřiměřená.

Škoda nevznikla

„Je pravda, že žádné ze stran nevznikla škoda. Ale ten závazek zkrátka takto ujednán byl a je čistě věcí smluvní autonomie stran, proč si to takto ujednaly a co tím sledovaly. Zkrátka to bylo ujednáno a dodáno být mělo,“ zdůvodnil verdikt předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Tomáš Mottl.

Na námitku promlčení nároku také nepřistoupil. „Je pravdou, že k porušení závazku dodat vyrovnané množství leteckého petroleje došlo poprvé v roce 2009 a žalobce mohl uplatňovat smluvní pokutu ihned, nicméně strany jednotlivými dodatky postupně měnily svůj smluvní vztah a posouvaly termín plnění až do roku 2013,“ konstatoval Mottl. Pokud tedy stát žalobu podal v roce 2014, čtyřletá promlčecí lhůta teprve běžela.

Nejedlý rozhodnutí komentovat nemůže

Nejedlý řekl, že rozhodnutí soudu nemá právo komentovat, že jej respektuje a že soudem stanovená částka bude uhrazena v okamžiku, kdy bude doručen rozsudek. Zda zůstane ve funkci poradce, nechtěl Nejedlý komentovat. Pražskému deníku řekl, že se Zemanem dnes mluvil. „Miloš Zeman mi řekl, že je plně uspokojen mým stanoviskem, tedy, že veškeré závazky, které vyplývají z ekonomické či provozní činnosti firmy vůči státu, budou neprodleně uhrazeny,“ poznamenal Nejedlý.

Záležitost považuje za nafouklou kauzu. Poznamenal, že pokud bude vše vyřešeno tak, že po společnosti Lukoil Aviation Czech nezůstane žádný dluh, bere její působení v Česku jako velmi úspěšné.

Schůzku Nejedlého se Zemanem potvrdil i Ovčáček, který v Českém rozhlase poznamenal, že se domnívá, že Nejedlý mezi poradci zůstane a Zeman bude i nadále jeho služeb využívat. Dodal, že prezident své rozhodnutí v nejbližší době oznámí. Důležité prý je, aby byl dluh uhrazen. Nejedlý je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

Firma pokutu zaplatí

Firma vstoupila po loňském nepravomocném rozsudku do likvidace. Podle dřívějších informací poté její likvidátor oznámil správě státních rezerv, že její pohledávku neuznává. Právník firmy Petr Jindřich Syrovátko nicméně novinářům po dnešním jednání řekl, že ačkoliv je s rozhodnutím „hrubě nespokojen“, klient částku uhradí. „Lukoil nedluží v České republice nikomu nic, a tady vede pouze legitimní spor o tuto částku. Takže ve chvíli, kdy bude rozsudek doručen, samozřejmě to bude zaplaceno,“ slíbil.

Firma je na tom podle právníka finančně dobře a všechny své závazky uhradila. Ohledně možného podání dovolání Syrovátko uvedl, že jde o strategickou otázku, protože dovolací řízení by likvidaci prodloužilo.

Jistý úspěch

„Od začátku jsem byl přesvědčen, že soud nám dá za pravdu. Věřím, že pokuta 27,7 mil. Kč bude konečně uhrazena,“ komentoval verdikt na twitteru předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Částka 257 tisíc korun, o kterou dnes odvolací senát smluvní pokutu navýšil, je částkou, o niž pokutu vypočtenou správou hmotných rezerv původně snížil obvodní soud. Sankci totiž vyhodnotil jako nepřiměřeně vysokou vzhledem k obdobným smlouvám, které stát uzavíral s jinými dodavateli. Podle odvolacího soudu však vyčíslená pokuta nepřiměřená nebyla. Justice tak nakonec žalobě státu vyhověla v plném rozsahu.

„Kdyby ostatní dodavatelé přistupovali k plnění závazků podobně jako Lukoil Aviation Czech, mohla se Státní správa hmotných rezerv dostat do opravdu velkých problémů a neplnit své závazky například vůči armádě,“ podotkla právní zástupkyně státu. Syrovátko to označil za nepravdu. „Kdybychom byli ve válečném stavu, tak tomu možná rozumím. Ale tyto komodity šly koupit na trhu od jakéhokoliv jiného dodavatele. Správa nikdy neměla jistotu, že to zboží bude skutečně dodáno - od smlouvy jsme mohli odstoupit,“ upozornil.