Sokolovská uhelná se chystá na další uhlí vedle jezera Medard | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Sokolovská uhelná se chystá na další uhlí vedle jezera Medard

Sokolovská uhelná se chystá na další uhlí vedle jezera Medard
Lom Medard-Libík
• 
ZDROJ: ČTK
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Při sanaci závěrného svahu bývalého lomu Medard-Libík chce Sokolovská uhelná vytěžit dalších 1,7 milionu tun uhlí. Od roku 2012 v lokalitě vytěžila skoro milion tun uhlí.

Těžební společnost Sokolovská uhelná hodlá oživit v minulosti odepsané zásoby hnědého uhlí. V sousedství jezera Medard, které vzniklo zatopením stejnojmenného hnědouhelného lomu, se nyní připravuje na povolení vytěžit až 1,7 milionu tun uhlí. Firma už požádala o posouzení dopadu záměru na životní prostředí. Začít by chtěla už letos a skončit v roce 2020.

K uhlí, které už stát ze zásob odepsal, se Sokolovské uhelné otevřela cesta v roce 2012. V té době musela kvůli možným problémům s dlouhodobou stabilitou upravit závěrný svah v lokalitě Medard-Libík. Zároveň získala povolení vytěžit zbytkové zásoby uhlí, ke kterým se v rámci sanačních prací dostane.

V lokalitě Medard-Libík by se mělo v příštích čtyřech až pěti letech těžit v průměru půl milionu tun ročně.

„Loni jsme z této lokality vytěžili 208 705 tun uhlí. Těžba jako taková byla v roce 2015 zaměřena na těžbu skrývky,“ říká vedoucí kanceláře dozorčí rady Sokolovské uhelné Josef Michalský. V letech 2012 až 2014 z této lokality firma vytěžila podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu 739 tisíc tun uhlí. Na základě stávajícího povolení zbývá k vytěžení zhruba 300 tisíc tun uhlí.

Proto chce Sokolovská uhelná těžbu rozšířit ve čtyřech etapách na dalších 15 hektarů sousedících s roztěženou lokalitou. Z odepsaných zásob se tam dá vytěžit až 1,714 milionu tun uhlí. Ročně by se zde mělo v příštích čtyřech až pěti letech těžit v průměru půl milionu tun. To odpovídá desetině roční těžby uhlí Sokolovské uhelné, jak je pro nadcházející roky plánovaná.
„Jde o konečné vypořádání dané lokality,“ dodává Michalský.

Umístění dolu Medard-Libík

Získané uhlí využije Sokolovská uhelná v palivovém kombinátu Vřesová, kde se z uhlí vyrábí syntézní plyn, který se poté spaluje v elektrárně Vřesová. Ročně elektrárna s výkonem 398 megawattů potřebuje 1,5–2 miliony tun uhlí. „Ušetřené uhlí z našeho lomu Jiří bude uplatněno k vykrytí požadavků externích odběratelů,“ tvrdí Michalský. Na trh firma dodává 2,8 milionu tun uhlí za rok.

Loni Sokolovská uhelná zvýšila těžbu uhlí proti roku 2014 o 110 tisíc tun na 6,49 milionu tun. Od roku 2010 těží jen v lomu Jiří. Dobývání v sousedním lomu Družba musela zastavit kvůli skluzu zeminy. Jeho zásoby vytěží v budoucnu přes lom Jiří.
Podle projekcí ministerstva průmyslu se těžba Sokolovské uhelné po roce 2025 sníží na čtyři miliony tun ročně. Dobývání skončí kolem roku 2040.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!