Solární daň prý prodloužila garantovanou návratnost investic | E15.cz

Solární daň prý prodloužila garantovanou návratnost investic

solární elektrárna
solární elektrárna
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zavedení solární daně podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) prodloužilo zákonem garantovanou 15letou dobu skutečné návratnosti investic. Výpočty Energetického regulačního úřadu (ERÚ), s jejichž pomocí vláda obhajuje zavedení daně u Ústavního soudu, jsou prý chybné. Nezohledňují prodloužení odpisů nebo zavedení povinnosti regulace výkonu elektráren.

Oznámili to dnes, dva dny před rozhodování Ústavního soudu, zástupci asociace a místopředseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar, který je jedním z předkladatelů senátorské ústavní stížnosti na zrušení solární daně. Chtějí, aby si Ústavní soud nechal před verdiktem analyzovat výpočty ERÚ nezávislými soudními znalci.

Cílem stížnosti je zrušení novely o zavedení 26procentního odvodu výnosů solárních elektráren. Dopad této daně, která byla zavedena se zpětnou platností, je podle Šilara pro řadu provozovatelů elektráren likvidační. „Především na to doplatili ti, kteří chtěli využít fotovoltaické články na střechách rodinných domků nebo veřejných budov,“ prohlásil. Investoři pohrozili žalobami na stát, případně mezinárodními arbitrážemi.

Výpočty úřadu jsou podle podnikatelů ve fotovoltaice chybné

Výpočty ERÚ podle analýzy asociace údajně nezohlednily zrušení daňových prázdnin pro provozovatele fotovoltaických elektráren, do investičních nákladů nezapočítaly ceny za pozemek a nepočítají ani s poplatky bance za poskytnutý úvěr. Životnost střídačů stejnosměrného napětí na střídavé pak uvádí jako dvanáctiletou, je však prý podle asociace o dva roky kratší.

„Prostá doba návratnosti tak ERÚ vychází na osm let, zatímco studie ČVUT uvádí tuto návratnost na 13 až 14 let a diskontovanou, tedy skutečnou dobu návratnosti vložených investic, až na 20 let u elektráren připojených v roce 2010,“ uvedl spoluautor analýzy Jiří Fast. U starších elektráren by se prý investice nevrátily vůbec. „Podklady pro ústavní soud jsou asi cinknuté,“ dodal Šilar.

Daň podle ministerstva narovnala podmínky pro investory

Zavedení solární daně prosadila vláda kvůli tomu, že počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by domácnosti a firmy zaplatily o 11,7 miliardy korun za rok více.

Novela prakticky zdanila na tři roky elektřinu ze slunečních elektráren, které byly uvedeny do provozu předloni a o rok dříve. Norma sice zachovala původní zákonné garance výkupní ceny, ale současně garantovanou cenu snížila pomocí odvodu z výkupní ceny energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že solární daň narovnala podmínky pro investory a zrovnoprávnila ty, kteří pořídili solární zdroje před zhruba pěti lety, oproti těm, kteří to udělali při vyšší podpoře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah