Solární elektrárny z případu Vitáskové přišly o licenci

Solární elektrárna, ilustrační foto

Solární elektrárna, ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

ČTK
Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o udělení licencí pro solární elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku. Licence tak bude ERÚ znovu řešit. Podle soudce Petra Šebka soudu nezbylo než konstatovat, že nebyly splněny veškeré technické podmínky pro vydaní licencí a ERÚ rozhodnutí vůbec neměl vydat. Žaloby podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Proti rozsudku je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Zdejší soud rozhodl na základě jednoho jediného důkazu, který předložil žalobce. Upozorňujeme, že my jsme předložili desítky návrhů na dokazování, totéž činil žalovaný úřad, všechny tyto důkazní návrhy soud posoudil jako nedůvodné,“ řekl za provozovatele elektráren právník Pavel Gazárek.

Pokud elektrárna nemá licenci, nesmí podle energetického zákona provozovat svoji činnost. Obě elektrárny tak podle Gazárka provozovatel pravděpodobně už dnes vypne. Provozovatel také podle něj využije svého práva a podá kasační stížnost.

Zeman podal kvůli licencím na různé solární elektrárny celkem 22 správních žalob. O všech dosud není rozhodnuto. V pěti případech státní zastupitelství dosáhlo zrušení licencí, v šesti případech soudy nevyhověly, o zbylých soudy definitivně nerozhodly.

Žaloby kvůli Saša-Sun a Zdeněk-Sun krajský soud původně odmítl z procesních důvodů, protože ERÚ sporné licence zrušil a nahradil je novými. Podle Zemana v době udělení původních licencí v roce 2010 nebyly obě elektrárny dokončené a nebyly tak splněny technické předpoklady.

Nepravdivé podklady

V souvislosti s elektrárnami Saša-Sun a Zdeněk-Sun soud před časem nepravomocně odsoudil předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou na 8,5 roku vězení. Elektrárny patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding.

Nejvyšší státní zastupitelství rozsudek soudu vítá. „Soud dal za pravdu hlavním argumentům obou žalob nejvyššího státního zástupce, který poukazoval na to, že licence byly vydány v hrubém rozporu se zákonem. A to na základě nepravdivých podkladů, falešných a antidatovaných revizních zpráv,“ řekl mluvčí zastupitelství Petr Malý.

Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.

Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.