Stanjura, Síkela a Jurečka se sejdou s Moravia Steel. Je mezi zájemci o převzetí Liberty Ostrava

Liberty Ostrava

Liberty Ostrava Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Liberty Ostrava
Liberty Ostrava
Liberty Ostrava
4 Fotogalerie
ČTK

Ministři financí, průmyslu a práce Zbyněk Stanjura (ODS), Jozef Síkela (STAN) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve čtvrtek sejdou se zástupci společnosti Moravia Steel, která je jedním z možných zájemců o převzetí huti Liberty Ostrava. Budou jednat o plánech Moravia Steel ohledně možné budoucnosti Liberty a jejích zaměstnanců. Ministerstvo financí to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Klíčovou firmou Moravia Steel jsou Třinecké železárny.

Skupina Moravia Steel 12. července uvedla, že se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava, konkrétně rourovny. Firma uvedla, že s provozováním rourovny má dlouholeté zkušenosti ve vlastním provozu Válcovny trub v Ostravě-Vítkovicích. A má pro rozjetí provozu vstupní materiál.

Liberty Ostrava je od června v úpadku. V úterý oznámila, že chce zavřít koksovnu a chystá se propouštět. Podle odborů by se propouštění mohlo týkat až 2600 z 5000 zaměstnanců. Ministerstvo práce uvedlo, že krizový scénář pro případné hromadné propouštění je připraven.

Provoz Liberty Ostrava stojí od loňského prosince

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy jí Tameh zastavil dodávky energií. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5000, je od té doby doma. V červnu na sebe firma podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. V návrhu Liberty uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun.

Zaměstnanci Liberty Ostrava už dva měsíce nedostali mzdy a náhrady jim vyplácí stát prostřednictvím úřadu práce. Už dříve v restrukturalizačním plánu firma uvedla, že náklady na mzdy činí měsíčně téměř 300 milionů korun.

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy jí společnost Tameh Czech zastavila dodávky energií kvůli neuhrazeným pohledávkám. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. V červnu na sebe firma podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. V návrhu uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti, jež není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Zaměstnanci už dva měsíce nedostali mzdy a náhrady dostávají od státu.

Představitelé vlády v minulosti uvedli, že jednají s možným českým investorem, který by zachoval co největší část provozu Liberty a zajistil zachování co nejvíce pracovních míst. Stanjura v polovině července řekl, že žádný investor nepodal nabídku na převzetí hlavní části provozu zadlužených oceláren a kabinet má jen jednu nabídku na získání takzvané druhovýroby, tedy produktů z oceli.

Obnovení druhovýroby by podle šéfa odborového svazu KOVO Romana Ďurča vrátilo do práce asi 2000 zaměstnanců. Odbory navrhovaly, aby Liberty a firma Tameh Czech, její dodavatel energií, zůstaly jako celek a aby je případně dočasně převzal stát.

Skupině Moravia Steel (MS) miliardáře Tomáše Chrenka loni klesly konsolidované tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží meziročně o 8,833 miliardy na 66,585 miliardy korun. Pokles představoval 11,7 procenta. Čistý konsolidovaný zisk skupiny klesl z 5,569 miliardy na 94 milionů korun. Skupina se potýkala s propadem poptávky a cen i s vysokou inflací. Vyplývá to z výroční zprávy skupiny zveřejněné ve Sbírce listin.

Skupinu Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka tvoří zejména společnosti orientované na hutnictví železa, kovoobrábění, strojírenskou výrobu a obchod se souvisejícími produkty. Do skupiny patří více než 20 společností, klíčovou firmou jsou Třinecké železárny. Ve skupině jsou dále například ŽDB Drátovna, MSV Metal Studénka, Šroubárna Kyjov nebo Kovárna VIVA.