Střešní fotovoltaika zase dostává šanci | E15.cz

Střešní fotovoltaika zase dostává šanci

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
Jan Žižka

Jan Žižka

Solární boom roku 2010 už si Česko nezopakuje, kontroverzní stavby fotovoltaických elektráren na polích už vůbec ne, ale letošek se podle všeho stane startem postupného rozvoje panelů na střechách budov. I když totiž Senát schválil zákon, který dotace obnovitelných zdrojů v Česku spíše omezuje, stát hodlá vyjít zastáncům fotovoltaiky alespoň částečně vstříc.

Ministerstvo průmyslu chystá aktualizaci akčního plánu, který už byl z hlediska podpory solárních panelů vyčerpán, a nárok na podporu by měly získat právě malé střešní instalace. „Viděl bych to na úrovni celkově 50 megawattů instalovaného výkonu ročně,“ řekl deníku E15 předseda senátního podvýboru pro energetiku Jiří Bis, který se účastnil příslušných jednání s poslanci i s vedením ministerstva průmyslu.

Klíčové je podle Bise i to, že distribuční společnosti po přijetí nového zákona zruší stará rezervovaná připojení. „Půjde o necelých 600 megawattů,“ upřesňuje senátor. Předpoklad, že se z technického hlediska uvolní určitá kapacita díky tomu, že vyprší staré rezervace, potvrzuje i operátor přenosové sítě ČEPS. Ten už také na konci minulého roku zrušil stop stav pro připojování dalších solárních a větrných zdrojů.

Že se situace proti loňsku mění, uvádí i společnost ČEZ Distribuce, která oznámila, že od konce minulého roku připojila desítky nových fotovoltaických či větrných zdrojů.

Určitý rozvoj střešní fotovoltaiky očekává také výkonná šéfka fotovoltaické asociace CZEPHO Zuzana Musilová. „Část lidí bude chtít do budoucna zabezpečit sebe a své děti,“ říká Musilová a právě solární panely na střechách přinášejí domácnostem větší jistotu a soběstačnost. Zájem o solární panely může podle šéfky fotovoltaické asociace povzbudit předpoklad, že tato elektřina vyjde už někdy před rokem 2020 levněji než proud dodávaný ze sítě.

Musilová na druhé straně upozorňuje, že příspěvek státu, který by měly získat jen instalace do 30 kilowattů, bude možný právě až po aktualizaci akčního plánu. Slibovaná podpora podle ní navíc možná ani nezaručí, aby byly solární panely konkurenceschopné ve srovnání s jinými zdroji, což považuje za podivné.

Fotovoltaická asociace upozorňuje, že nový zákon neumožňuje dlouhodobé podnikání ve fotovoltaice. Právě tím, že je vázán na akční plán pro obnovitelné zdroje, nedává investorům potřebnou jistotu – vláda může výši podpory měnit nebo třeba i dočasně zcela pozastavit.

O možnosti pozastavení mluvila na konci minulého roku předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zatím se ale nezdá, že by takový návrh měl šanci projít. Proti pozastavení se vyslovil rezort životního prostředí, byť je ochoten o obsahu akčního plánu dále jednat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.