Švédsko už zpracovává 99 procent odpadu, do spaloven jej musí dovážet

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: United Nations Photo via Flickr

pav
Ve Švédsku v posledních letech zažívají cosi jako revoluci v recyklování. Severská země se tímto způsobem zbavuje už 99 procent veškerého vyprodukovaného odpadu. Doplácejí na to ovšem tamní spalovny, které nemají co likvidovat.

V množství odpadu se Švédsko od ostatních zemí příliš neliší. Každý obyvatel severské země ho ročně vyprodukuje 461 kilogramů. Z celkového ročního objemu 4,4 milionu tun odpadu ale pouhé jedno procento skončí na skládkách, upozornil web sweden.se.

Švédsko domácnosti si totiž zvykly oddělovat zvlášť papír, plast, kov, sklo, elektrické spotřebiče nebo baterie, uvádí web. Mnoho obcí dokonce vyzývá spotřebitele k oddělení potravinového odpadu, a to s cílem vše znovu použít, recyklovat nebo kompostovat.

Ročně 800 tisíc tun odpadu z ciziny

Švédsko ovšem řeší paradoxní problém. V zemi jsou více než tři desítky spaloven odpadu, které vyrábějí teplo a elektřinu pro tamní domácnosti. Vysoce efektivní systém recyklace je ovšem připravil o materiál ke spalování. Problém dospěl tak daleko, že už v roce 2012 chybělo švédským spalovnám asi jeden a půl milionu tun odpadu, aby mohly dál fungovat.

Továrny proto přistoupily k neobvyklému kroku - začaly odpad dovážet ze zahraničí. Od roku 2012 tak Švédsko dováží zhruba 800 tisíc tun odpadu ročně. Nejspolehlivějším dodavatelem se ukázalo být Norsko. Odpad dodává do Švédska také Velká Británie, Německo, Itálie nebo Irsko.

„Existuje celý evropský odpadový trh - je to komodita. Jedná se o perspektivní odvětví,“ prohlásila už v minulosti norská poradkyně v oboru Hege Rooth Olbergsveenová.

Dovoz odpadků má pochopitelně i svoje odpůrce „Dovážení odpadků je velký problém. Jsou to další emise, které vzniknou při dopravě, a další náklady. Každá země by si měla své odpadky zpracovat sama. Švédsko bude spalovat evropské odpadky a bude znečišťovat náš vzduch,“ uvedla ředitelka švédské pobočky Greenpeace Annika Jacobsonová.

Recyklace v Česku? Stále pod průměrem EU
Množství recyklovaného komunálního odpadu v České republice rok od roku stoupá, přesto je tímto způsobem využita zhruba jen pětina jeho celkového množství. Česko tak stále zaostává za průměrem Evropské unie, jak informoval Český statistický úřad. Například v Německu je podíl recyklace dvojnásobný.
V roce 2012 bylo v Česku recyklováno 21 procent z celkového množství komunálního odpadu, kterého bylo vyprodukováno přes tři miliony tun. Od roku 2006 se podíl recyklace zvýšil více než trojnásobně. V zemích Evropské unie dosáhl ve stejném roce 27 procent.

Zatímco ve Švédsku skončí na skládkách asi jedno procento veškerého odpadu, v Evropské unii je to zhruba 38 procent. Průměr výrazně snižují východní země jako Rumunsko nebo Bulharsko, které odpad nespalují prakticky vůbec a kde všechno putuje na skládky. Pro srovnání, Spojené státy ukládají do země víc než polovinu všech odpadků.