Temelín loni trhl historický rekord. Dukovany kvůli odstávkám zůstaly na stejných číslech

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Vlaďka Hradská / Blesk

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila loni 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny. Je to nejvyšší roční výroba, rekord z roku 2012 překonala o 1,18 TWh. Letos bude výroba nižší.

Elektrárna meziročně vyrobila o 4,34 TWh elektřiny více. Všem českým domácnostem by loňská temelínská výroba vystačila na více než 13 měsíců. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly loni do přenosové sítě přes 28 TWh elektřiny, což je o 15 procent více než v roce 2016.

Letos Temelín tak vysokou výrobu neočekává. Nyní je odstaven první blok, odstávka skončí v březnu. Elektrárna letos plánuje i odstávku druhého bloku kvůli výměně paliva, jež začne 30. června a potrvá dva měsíce.

Loňský výrobní výsledek ovlivnil podle mluvčího plynulý provoz a zkrácení loňské odstávky druhého bloku pro výměnu paliva. Energetici ji stihli za necelých 73 dní. "Sedmnáct tisíc odstávkových činností jsme zvládli s desetidenním předstihem. Oba bloky jsme navíc provozovali s téměř stoprocentní spolehlivostí. Vše samozřejmě při vysoké bezpečnosti. Teď je na nás, abychom na dobré výsledky navázali," řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Vliv mělo i to, že odstávka prvního bloku, jež začala loni 7. prosince, se z větší části dělá letos, ČEZ ji plánuje na necelé tři měsíce. Projeví se tak ve výrobních výsledcích tohoto roku. "S ohledem na to, že letos je před námi dokončení většiny odstávky prvního bloku a celá odstávka druhého bloku, není dosažení podobně vysoké výroby reálně ani možné," řekl Kruml.

První temelínský blok je nyní plánovaně odstaven, mění se třetina paliva. Jsou hotovy kontroly paliva, pokračují kontroly bezpečnostních systémů, parogenerátoru nebo turbíny.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku, jižní Čechy jako kraj by s ní vydržely pět let.

Elektrárna v Dukovanech vyrobila stejně elektřiny, jako minulý rok

Jaderná elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny, téměř stejně jako v roce 2016. Výroba Dukovan byla v obou letech nižší kvůli delším odstávkám spojeným s dokončováním investic a prováděním kontrol a testů vyvolaných podle mluvčího přípravou dokumentace k žádostem o povolení dalšího provozu bloků. Technici také minulý rok dokončili rozsáhlé kontroly svarů.

Nová povolení k provozu už mají všechny čtyři dukovanské bloky. "V následujícím období proto předpokládáme opětovný růst výroby," uvedl Bezděk. Podotkl, že v menší míře výši výroby ovlivňuje také poskytování regulačních služeb při přebytu elektřiny v přenosové soustavě, které elektrárna nabízí v průběhu roku.

V provozu jsou aktuálně tři dukovanské bloky, poslední blok neplánovaně stojí od minulé soboty kvůli opravě motoru jednoho z 18 záložních dieselových generátorů elektrárny. "Práce jdou podle plánu," řekl dnes Bezděk. Odstávka se týká bloku číslo dvě, skončit by mohla tento týden v pátek.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Tato starší ze dvou českých jaderných elektráren je v provozu přes tři desetiletí. Mladší Temelín, který funguje od prosince 2000, loni dodal do přenosové sítě rekordních 16,48 TWh elektřiny. Produkce obou jaderných elektráren tak loni převýšila 28 TWh.

Elektrárna Dukovany měla zatím nejvyšší roční produkci elektřiny v roce 2013, kdy vyrobila 15,68 TWh elektrického proudu. Za celou svou existenci dodala v součtu více než 419 TWh elektřiny. "Což by stačilo na pokrytí sedmileté spotřeby celé České republiky," uvedl mluvčí.

Do modernizace elektrárny Dukovany investoval ČEZ od jejího spuštění přes 18 miliard korun. Nové povolení provozu u prvního bloku Dukovan má energetická firma od předloňského března a pro druhý blok od června minulého roku. Nové licence pro poslední dva dukovanské bloky tři a čtyři vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost v prosinci.