Těží se tu nezákonně, říkají o Šumavě ekologové | E15.cz

Těží se tu nezákonně, říkají o Šumavě ekologové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekologové z Hnutí Duha chtějí, aby Česká inspekce životního prostředí prošetřila devastující těžbu dřeva v Národním parku Šumava. Podle nich je také porušován zákon a vážně poškozována příroda v nejcennější části národního parku.

Těžké lesní stroje při vyvážení už dříve pokácených stromů zničily podle ekologa Jaromíra Bláhy turisticky značenou cestu a poškodily půdu i okolní stromy. Těžká technika a eroze nevratně porušily lesní půdu, uvedl.

Správa Národního parku Šumava také podle aktivistů náhle začala odvážet dřevo z cenného území ponechaného přírodnímu vývoji kolem Ptačího potoka. Patří do druhé zóny, která je součástí bezzásahového území. Většina pokácených stromů měla být na místě ponechána k zetlení.

„Politicky dosazené vedení parku tím jasně dokazuje, že je tu víc pro zajišťování zakázek těžebním firmám než pro ochranu přírody. Zdá se, že se teď před parlamentními volbami snaží vytěžit a prodat, co se dá,“ uvedl Bláha, jinak si prý vytahování i starého dřeva neumí vysvětlit. V národním parku je zákonem zakázáno používat těžké stroje a intenzivní technologie. Na situaci prý upozornili turisté, kteří se prý na rozježděné cestě od Modravského potoka k Černohorskému močálu doslova brodili po kolena bahnem.

Dobrovolníci lesních hlídek Hnutí Duha poté uvedli, že těžké stroje při vytahování dřeva z podmáčených porostů zničily značenou turistickou cestu, rozjezdily lesní půdu v okolních porostech a poškodily tam i zdravé stojící stromy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.