Těží se tu nezákonně, říkají o Šumavě ekologové
Těžké lesní stroje při vyvážení už dříve pokácených stromů zničily podle ekologa Jaromíra Bláhy turisticky značenou cestu a poškodily půdu i okolní stromy. Těžká technika a eroze nevratně porušily lesní půdu, uvedl.
Správa Národního parku Šumava také podle aktivistů náhle začala odvážet dřevo z cenného území ponechaného přírodnímu vývoji kolem Ptačího potoka. Patří do druhé zóny, která je součástí bezzásahového území. Většina pokácených stromů měla být na místě ponechána k zetlení.
„Politicky dosazené vedení parku tím jasně dokazuje, že je tu víc pro zajišťování zakázek těžebním firmám než pro ochranu přírody. Zdá se, že se teď před parlamentními volbami snaží vytěžit a prodat, co se dá,“ uvedl Bláha, jinak si prý vytahování i starého dřeva neumí vysvětlit. V národním parku je zákonem zakázáno používat těžké stroje a intenzivní technologie. Na situaci prý upozornili turisté, kteří se prý na rozježděné cestě od Modravského potoka k Černohorskému močálu doslova brodili po kolena bahnem.
Dobrovolníci lesních hlídek Hnutí Duha poté uvedli, že těžké stroje při vytahování dřeva z podmáčených porostů zničily značenou turistickou cestu, rozjezdily lesní půdu v okolních porostech a poškodily tam i zdravé stojící stromy.