Ubývá včelstev a produkce medu loni klesla o třetinu, hlásí včelaři | E15.cz

Ubývá včelstev a produkce medu loni klesla o třetinu, hlásí včelaři

Včely vyrobily med v barvě modré, zelené i s nádechem fialové.
Včely vyrobily med v barvě modré, zelené i s nádechem fialové.
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Produkce medu v Česku loni klesla o třetinu na 7300 tun, řekl Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů (ČSV). Neurodil se především tmavý lesní med. Z dlouhodobého hlediska byla loňská produkce průměrná, protože úroda v roce 2011 byla historicky rekordní.

Se slabší sklizní podle Peroutky souvisí také úbytek včelstev, kterých loni na podzim včelaři zazimovali 541 tisíc, zhruba o 25 tisíc méně než o rok dříve. Včelaři neměli kvůli nižší úrodě medovice zájem počty včelstev uměle zvyšovat, včely se kvůli nižší snůšce také méně rojily.

Přes mírný úbytek jsou stavy včelstev takřka o pětinu vyšší než po epidemii nemoci varroáza, která domácí chovy v roce 2008 zdecimovala. Dříve v minulosti však čeští včelaři chovali až 800 tisíc včelstev.

Nižší produkce nemá podle Peroutky zásadnější vliv na ceny medu. Světlý med se prodává za cenu kolem 130 korun za litr, tmavý medovicový med stojí kolem 150 korun. „Spíš teď včelaři kvůli nižší úrodě už med nemají,“ poznamenal Peroutka.

Spotřeba medu v Česku v posledních letech mírně roste. Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2011 vzrostla o desetinu na 0,8 kilogramu na osobu. Na rozdíl od jiných států EU je ČR zpravidla schopna pokrýt poptávku po medu produkcí domácích včelařů.

Počet včelařů loni meziročně vzrostl zhruba o tři stovky na 49 700. Pokračuje tak pozitivní trend, který začal v roce 2009, co předtím 20 let včelařů ubývalo. Jedním z důvodů opětovného zájmu o včelařství jsou dotace z EU i krajských rozpočtů.

Kdyby včelky věděly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah