V Černobylu se má opět vyrábět elektřina, Kyjev chce zónu zaplnit soláry | E15.cz

V Černobylu se má opět vyrábět elektřina, Kyjev chce zónu zaplnit soláry

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina našla pro nynější radioaktivní pustinu kolem černobylské jaderné elektrárny staronové využití. Oblast se zřejmě znovu stane zdrojem elektrické energie, která však má místo z jádra pocházet ze slunce. Kyjev láká investory na levné pozemky a zachovalou infrastrukturu, do konce roku mají ukrajinské firmy v zóně nainstalovat solární panely o výkonu čtyři megawatty. Zájem o účast v projektu vyčísleného na miliardu eur (27 miliard korun) již vyjádřily i firmy ze Spojených států a Kanady.

Projekt ukrajinské vlády operuje s celkovým instalovaným výkonem ve výši jednoho gigawattu. Jde o necelou polovinu výkonu jaderné elektrárny Temelín.

Kyjev počítá s tím, že se do budování a provozu černobylského solárního komplexu zapojí i soukromí investoři z ciziny – tamnímu ministerstvu životního prostředí se již přihlásili první zájemci.

Podívejte se, jak v současnosti vypadá uzavřené okolí černobylské jaderné elektrárny:

Šéf rezortu Ostap Semerak pro agenturu Bloomberg bez dalšího upřesnění dodal, že jde o dvě investiční společnosti ze Spojených států a čtyři kanadské energetické firmy.

Do projektu by také mohla finančně vstoupit Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Jednání o jejím zapojení jsou však zatím v raných fázích.

„Černobylská oblast má z pohledu rozvoje obnovitelných zdrojů energie velký potenciál,“ doplnil Semarak. „Už tam máme vybudovanou přenosovou soustavu, která sloužila potřebám jaderné elektrárny. Pozemky jsou navíc velmi levné a naše země má dostatek kvalifikovaných pracovníků,“ pokračuje ukrajinský ministr životního prostředí.

Osazení Černobylu solárními panely by podle něj mohlo Ukrajině pomoci k dalšímu přiblížení se Evropské unii i zapůsobit na veřejné mínění obyvatel žijících v oblastech poblíž ruských hranic pod správou separatistů.

„Priority našeho státu odpovídají tomu, co je normální v Evropě. Své ambice v oblasti zelené energie a přístup k životnímu prostředí podřizujeme těm nejvyšším standardům,“ míní Semarak.

„Chceme mít z Ukrajiny úspěšnou zemi a ukázat lidem na jejím východě, že s námi je život lepší a pohodlnější,“ uzavřel ministr.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah