Vyspělé země poprvé spotřebovaly méně ropy než zbytek světa | E15.cz

Vyspělé země poprvé spotřebovaly méně ropy než zbytek světa

Ropná plošina
Ropná plošina
• 
ZDROJ: profimedia.cz

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mapa spotřeby ropy se začíná měnit. Vyspělé státy drtí krize a spotřeba v rozvojových zemích roste. Poptávka po ropě ve 34 zemích OECD, mezi které patří i Česká republika, činila v dubnu 44,3 milionu barelů denně. Ostatní svět zvýšil poptávku na 44,5 milionu barelů za den, uvedl EIA v rámci dnešní zprávy o vývoji na ropném trhu.

Skupina vyspělých průmyslových zemí sdružená v Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) spotřebovala v dubnu poprvé v historii méně ropy než zbytek světa. Uvedl to Úřad pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky ve své zprávě o vývoji ropného trhu.

Za posledních deset let se ropná poptávka zemí mimo OECD zvýšila o téměř 50 procent. Podle EIA může sice být dubnový vývoj zatím jenom sezonní výkyv vyvolaný jarním poklesem poptávky ve vyspělých zemích, v příštím roce by ale rozvojový svět měl většinový podíl na ropném trhu potvrdit.

Chudé země rostou, vyspělé šetří

Před deseti lety spotřebovával rozvojový svět pouze dvě třetiny toho, co vyspělé země. Zatímco chudší země svou spotřebu díky silnému ekonomickému růstu výrazně zvyšovaly, státy OECD reagovaly na růst cen, obavy o klima a finanční a ekonomickou krizi omezením poptávky.

EIA čeká v letošním roce růst globální poptávky o 870 tisíc barelů na 89,2 milionu barelů denně. Před deseti lety byla světová poptávka na úrovni zhruba 78 milionů barelů denně. EIA předpověděl, že růst těžby ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC bude letos vyšší než globální nárůst poptávky a zvýší se o 1,2 milionu barelů na 53,91 milionu barelů denně. Nárůst produkce povede Severní Amerika díky expanzi těžby z břidlic v USA a ropných písků v Kanadě.

Hlad po ropě poroste

OPEC dnes předpověděla, že světová poptávka po ropě se bude ve druhé polovině letošního roku zvyšovat mnohem rychleji než v prvním pololetí. Za celý letošní rok OPEC čeká zvýšení poptávky o 780 tisíc barelů denně. Objem těžby za celý kartel OPEC se v květnu zvýšil o 106 tisíc barelů na 30,57 milionů barelů denně.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v pondělí přinesl příznivou zprávu, když zvýšil odhad těžitelných globálních rezerv břidlicové ropy proti roku 2011 na desetinásobek. Pro trh to má význam jen pro Spojené státy, protože jedině tam se zatím ropa z těchto zdrojů těží.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.