Zisk Gazpromu stoupl o 70 procent, firmě pomohl slabý rubl | E15.cz

Zisk Gazpromu stoupl o 70 procent, firmě pomohl slabý rubl

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom

ČTK

Ruský plynárenský gigant Gazprom v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o více než 70 procent na 382 miliard rublů (146 miliard korun), protože příznivé důsledky slabšího rublu převážily nad poklesem objemu dodávek do Evropy. Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 348 miliard rublů.

Celkové tržby Gazpromu stouply na 1,65 bilionu rublů z 1,56 bilionu před rokem. Dodávky do Evropy se v prvním čtvrtletí snížily o 16 procent, a to v důsledku sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi. Exportní příjmy Gazpromu nicméně stouply o 12 procent na 543 miliard rublů.

Analytici předpokládají, že první čtvrtletí bylo pro Gazprom nejlepší částí letošního roku, protože exportní ceny společnosti se budou snižovat v reakci na levnější ropu.

Ceny plynu Gazpromu pro evropské zákazníky jsou navázány na pohyb cen ropy, reagují na něj však až s několikaměsíčním zpožděním. Ačkoli se tedy ropa v lednu prodávala jen za zhruba 50 dolarů za barel, byly ceny plynu Gazpromu v prvním čtvrtletí založeny na téměř dvojnásobku.

Vývoj ceny ropy Brent za poslední 2 roky:

Podle společnosti Sberbank CIB cena ruského plynu pro evropské odběratele v prvním čtvrtletí přesahovala 290 dolarů za tisíc metrů krychlových, v celém letošním roce by však měla v průměru činit pouze 230 až 240 dolarů.

Gazprom v roce 2006 získal exkluzivní práva na vývoz zemního plynu z Ruska. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na export zkapalněného zemního plynu (LNG). Gazpromu nadále zůstává monopol na vývoz zemního plynu potrubím. V současnosti firma vyváží tímto způsobem plyn jen do Evropy, pracuje však na plynovodu do Číny.

Největší zásoby plynu na světě
Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Představuje důležitou součást ruské ekonomiky, na celkovém hrubém domácím produktu Ruska se podílí zhruba osmi procenty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.