Ranní check: Turkova lekce v eurovolbách, neschopenky brzdí trh práce, nový Rattajův fond

Dobré ráno! Je 162. den v roce, svátek mají Bruno a Barnabáš. V tento den v roce 1911 byl založen fotbalový klub FC Viktoria Plzeň. Jeho doposud největším mezinárodním úspěchem je čtyřnásobná účast v základní skupině Ligy mistrů.  

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí uplynulých hodin.

✅ Král hor Rattaj zakládá nový fond po vzoru J&T. Výnos bude až dvanáct procent, předpovídá

Vlastník řady lyžařských rezortů Igor Rattaj se rozhodl spustit finanční vánici. Jeho Tatry mountain resorts (TMR) spouštějí nový fond pro kvalifikované investory, kam chce vložit nejen horské nemovitosti TMR, ale i své osobní. Do dvou let má v plánu nabrat dvě miliardy korun. Aby toho nebylo málo, jde si na burzu pro další tři. Pomoci by mu k nim měla emise šesti milionů akcií. „Pokud se ten úpis povede a já věřím že ano, tak budeme moci být spokojeni. Totéž, věřím, budou moci říci i akcionáři, protože 19 eur za akcii je velmi atraktivní cena,“ říká v rozhovoru.

✅ Kvůli pracovní neschopence chybí v Česku čtvrt milionu lidí denně. Firmám se vyplatí prevence

Nemocnost zaměstnanců narostla od roku 2019 o čtyřicet procent. Firmy tak přicházejí o miliardy korun ročně, stát dokonce o desítky. Ukázaly to výsledky analýzy Academy of Health Care Management zaměřující se na vzdělávání zdravotnických manažerů. Zhruba třetina lidí přitom podle dostupných dat pravidelně nechodí na preventivní prohlídky. Ministerstvo zdravotnictví nyní chystá novelu zákona o specifických zdravotnických službách, která by rozšířila prohlídky v zaměstnání o preventivní programy zdravotnické péče. Mezi ministerstvem a firmami ale nepanuje shoda na tom, zda by měly být programy pro zaměstnavatele povinné. 

✅ Projektanti ze Sudopu získali osmnáctou IT firmu a tlačí se na Komárka s Cíglerem

Česká projektantská a stavařská společnost Sudop nepolevuje v budování IT skupiny Sudop CIT, která se po Aricomě, za níž stojí KKCG Karla Komárka, a Seyforu Martina Cíglera a fondu Sandberg Capital stala třetím největším tuzemským uskupením v oboru. Sudop koupil pražskou IT firmu H.T.D. s třicetiletou tradicí, která je dodavatelem Škody Auto i některých ministerstev. Do portfolia Sudop CIT tak přibyla už osmnáctá společnost.

Doporučujeme názorovou analýzu Jakuba Zelenky:

✅ Vybroušen k hranatosti internetovou arénou. Turek ukazuje nový typ politika

Mainstreamové strany dostaly lekci od „hranaté legendy“, jak početní fanoušci vzešlí z hlubin tuzemského internetu přezdívají Filipu Turkovi. Ten se nejen nečekaně dostal do Evropského parlamentu, ale také dotáhl koalici Přísahy a Motoristů na třetí místo v konečném pořadí voleb se ziskem přes deset procentních bodů. To vše i přesto, že Turek poslední týdny čelil skandálům kvůli možné inklinaci k nacismu a byznysu se šarlatánskými léčitelskými metodami.

Stane se dnes:

  • Česká národní banka zveřejní údaje o vývoji inflace za květen.
  • Poslanci by měli projednávat předlohy v prvním čtení. Patří k nim zbraňová novela, zakotvení postavení umělce, návrh zákona o digitalizaci finančního trhu a novely o majetku a o obchodování s emisními povolenkami. 
  • Soud začíná projednávat žádost společnosti Ever Credit, která požaduje likvidaci zadlužené realitní firmy Country Garden Holdings, největšího developera soukromých nemovitostí v Číně.
  • Český statistický úřad zveřejní indexy cen dovozu a vývozu za duben.