Bohatí Jihoevropané kupují nemovitosti v Německu | E15.cz

Bohatí Jihoevropané kupují nemovitosti v Německu

Sídliště Hellersdorf.
Sídliště Hellersdorf.
• 
ZDROJ: Petr Horky

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční krizí jsou zasaženy miliony Jihoevropanů. Ti, kteří ji nepocítili a mají peníze na investování, ukládají své úspory do bytů a domů v německých městech. Platí v hotovosti a kromě luxusních nemovitostí roste zájem i o běžné byty.

Německý trh s nemovitostmi čelí náporu zájemců především z krizí zasažené jižní Evropy, kteří se snaží najít bezpečné útočiště pro své finance. Nový boom zažívá obchod s realitami zejména v Berlíně, kde jsou ceny bytů v porovnání s jinými velkoměsty ještě relativně nízké a investorům se nabízí dobrá šance na jejich zhodnocení.

Nárůst zájmu cizinců o nákup nemovitostí v německém hlavním městě sledují realitní makléři už od začátku krize v eurozóně. V současnosti je podle šéfa realitní kanceláře Accentro Jacopa Mingazziniho už nejméně třetina všech kupujících ze zahraničí. Velkou část tvoří Španělé, Italové, Řekové, ale také Poláci. Skoro všichni prý - na rozdíl od Němců - platí hotově a není výjimkou, že si objekt ani neprohlédnou.

„Přišel Polák a položil peníze na stůl,“ popsal agentuře DPA svou zkušenost jistý německý zájemce o koupi nemovitosti.

„Člověk pak ještě musí poslouchat takové řeči od makléře: 'No, nedivte se, ostatní se také moc neptají',“ dodal údajně hodně naštvaný klient.

Za hotové a bez prohlídky

„Řekové nakupují už jen z domova,“ poznamenal k tomu podle serveru Spiegel Online nejmenovaný realitní agent z Ahrensburgu poblíž Hamburku. „Vedle Švýcarska jsme z mezinárodního hlediska často poslední záchrannou kotvou,“ zdůvodnil enormní poptávku po německých realitách analytik Thomas Beyerle. Hlavně Španělé a Řekové podle něj chtějí dostat své peníze do bezpečí. „Kupují si slib stability a jsou za to připraveni akceptovat i vyšší cenu,“ doplnil.

Kromě Berlína zaznamenala citelný nárůst zájmu cizinců o nemovitosti také další německá velká města jako Mnichov, Hamburk nebo Frankfurt nad Mohanem. Právě v metropolích vidí podle odborníků největší jistotu na budoucí zhodnocení své investice. To podle nich platí především právě o Berlínu. „V evropském, ale i vnitroněmeckém srovnání je stále velmi levný,“ tvrdí Mingazzini, podle něhož tam lze navzdory rostoucím cenám v poslední době sehnat na dobré adrese byt s cenou za metr čtvereční od 1400 do 1500 eur (35 až 38 tisíc korun). „To je v metropolích jako Paříž, Boloňa nebo Milán nemyslitelné,“ konstatoval.

Cizinci se podle agentů v Německu nezajímají už jen o luxusní nemovitosti jako v minulosti, ale dobře na odbyt jdou i běžné byty, které si kupující pořizují s potenciálem na jejich pronajímání. Tento trend však žene nahoru ceny nájmů, které jen v Berlíně za posledních pět let stouply o téměř 20 procent. „Střednědobě to nebude pro nájmy znamenat nic dobrého,“ obává se Ulrich Ropertz z Německého svazu nájemníků.

Autor: nos, ČTK