České reality ohrožují evropské dluhy i Ukrajina | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

České reality ohrožují evropské dluhy i Ukrajina

České reality ohrožují evropské dluhy i Ukrajina
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15
Daniel Novák

Daniel Novák

Nálada na tuzemském realitním trhu je optimističtější než v minulých letech. Přesto můžou obchodníci s nemovitostmi schytat novou ránu způsobenou vývojem v Evropě. Vedle přetrvávajícího vysokého zadlužení na kontinentu jde také o možné dopady ukrajinské krize. Při představení nového přehledu českého realitního trhu Trend Report 2014 to uvedl ředitel odboru finanční stability České národní banky Jan Frait.

„Riziko vývoje v Rusku a na Ukrajině je poměrně závažné, protože Evropská unie má vůči tomuto regionu značnou expozici,“ řekl bankéř.

Pokud by v Evropě vypukly nové finanční turbulence, projevilo by se to vzápětí například na ochotě bank financovat nové realitní projekty a akvizice.

Navzdory rizikům ale na trhu převažuje dobrá nálada. „Stále platí, že světlo na konci tunelu pro trh s nemovitostmi vidíme v roce 2015,“ dodal Frait. Právě příští rok by se podle ČNB mělo hospodářské oživení přetavit do nových pracovních míst a vyšších příjmů.

Ceny bytů v Praze se začaly zdvihat již loni. Odborníci z centrální banky nezastírají, že je to překvapilo. Vývoj cen totiž neodpovídal situaci v ekonomice.

Žádný dramatický růst

Už příští rok by však mírné zdražování bytů mělo trendy v hospodářství kopírovat. „Do tohoto výhledu nezahrnujeme efektu Ukrajiny a Ruska, což je vývoj, s nímž jsou spojené značné nejistoty,“ uvedl Michal Hlaváček, který se v ČNB věnuje realitám. Pokud se však žádné vnější šoky nedostaví, měl by být poměrně klid i v českých nemovitostech.

„Ceny bytů jsou stabilní. Neočekáváme žádný dramatický propad ani růst,“ dodal další spoluautor Trend Reportu Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding.

Dál však bude platit, že většina nové bytové výstavba se bude odehrávat v Praze. „Regiony budou dále v útlumu,“ poznamenal Pácal.

Výrazným trendem v metropoli je pokračující koncentrace trhu. Na 60 procent nových bytů už totiž staví čtyři největší developeři. „Trh se určitě hodně pročistil,“ dodal šéf Central Europe Holding.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!