Chybějící část D1 u Přerova dostaví Skanska. Za necelé tři miliardy | E15.cz

Chybějící část D1 u Přerova dostaví Skanska. Za necelé tři miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výběrové řízení na stavbu nové dálnice mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou vyhrála stavební společnost Skanska. Stavba 14 kilometrů dálnice D1 by měla vyjít na 2,7 miliardy korun, což je zhruba polovina ceny odhadované Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

Novostavba jednoho z posledních chybějících úseků D1 je největší silniční stavbou připravovanou v posledních letech. Nabídnutá cena měla v hodnocení váhu 90 procent, zbylých deset procent připadalo na délku záruční doby.

Tu Skanska stanovila na deset let. ŘSD nyní rozhodnutí komise rozešle všem 12 uchazečům soutěže, ti se poté mohou proti němu odvolat ve lhůtě 15 dní. Pokud se nikdo neodvolá, mohly by stavební práce začít v červnu.

Úsek D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou Autor: RSD
Úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou

Zakázku na stavbu dálnice mezi Přerovem a Lipníkem vypsalo ředitelství už v roce 2012. O rok později ale původní tendr zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že ŘSD v něm neposkytlo stavebním firmám dostatek času pro získání potřebných oprávnění, které po uchazečích požadovalo. Opětovně soutěž ŘSD vypsalo loni v létě a předpokládalo, že vyjde na zhruba pět miliard korun.

V Česku na celé D1 vedoucí v délce 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska chybí dobudovat u Přerova úsek z Říkovic do Lipníka nad Bečvou, který měří 24 kilometrů. Úsek mezi Přerovem a Lipníkem je částí této chybějící trasy.

Čtvrtletní zisk Skansky globálně vzrostl skoro o třetinu
Zisk největší skandinávské stavební společnosti Skanska vzrostl v prvním čtvrtletí o zhruba 27 procent na 832 milionů švédských korun (2,4 miliardy korun), na odhady analytiků ale nedosáhl. Do hospodaření se promítla tuhá zima v Severní Americe, která dolehla na marže Skansky na jejím největším trhu ve Spojených státech. Firma je předním hráčem i na českém trhu.
Provozní zisk Skansky v prvním čtvrtletí stoupl na 832 milionů švédských korun z 656 milionů před rokem. Výsledek zahrnuje také odpis 130 milionů švédských korun (382,7 milionu korun českých), který souvisí s odchodem firmy z Latinské Ameriky. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že provozní zisk vystoupí na 856 milionů švédských korun.
K vyššímu provoznímu zisku ve čtvrtletí přispěl i vliv směnných kurzů a slušné provozní marže ve Švédsku a ve Finsku, uvedl podnik. Marže v USA se naopak snížily, zčásti i kvůli tuhé zimě. Skanska je v USA čtvrtým největším hráčem na trhu.
Objem nových zakázek stavební divize, která se na celkových tržbách skupiny podílí zhruba 90 procenty, klesl na 30,2 miliardy švédských korun z loňských 31 miliard a zaostal za odhady. První čtvrtletí je pro tuto divizi nejslabším kvartálem roku.
Strategií firmy je dosahovat růstu hlavně ve Spojených státech. Skanska sází na slušné tempo růstu na americkém trhu, který budou podporovat nízké ceny elektrické energie i poptávka veřejného sektoru.

Autor: ČTK