Stavební zákon: Novou normu kritizuje opozice | E15.cz

Developeři očekávají nový zákon. Má zrychlit výstavbu

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) zveřejnila očekávaný návrh nového stavebního zákona. Jeho paragrafové znění poslala tento týden do mezirezortního připomínkového řízení a ostatní ministerstva, úřady, památkáři či obce mají čas do Vánoc se k návrhu vyjádřit.

„Byl to boj a další nás pak čeká ve sněmovně, ale pevně věřím, že nám všem jde o jeden a tentýž cíl,“ uvedla Dostálová. „Tím je zkrácení a zjednodušení stavebního řízení pro všechny, ať malé, nebo velké stavebníky,“ dodala.

Zákon by měl být schválen podle představ ministryně i premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě v tomto volebním období do roku 2021. V praxi by se mohl projevit v roce 2022. Odborníci však míní, že se kvůli složitosti nemusí zákon v termínu stihnout.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednoho povolovacího řízení, stavebník by měl v budoucnu potřebovat pro povolení jen jedno razítko.

Velké změny mají také nastat v soustavě stavebních úřadů, které budou místo samosprávám podléhat nově zřízenému Nejvyššímu stavebnímu úřadu. Zavádí se také takzvaná fikce souhlasu, tedy souhlasné rozhodnutí v případech, kdy se dotčené úřady nevysloví do 30 dnů, ve složitějších případech do 60 dnů. 

„Tato novinka by mohla stavební řízení zkrátit až o jeden rok,“ vítá opatření ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. K návrhu mají silné výhrady obce, památkáři, ekologové i opoziční strany, kterým vadí snížené pravomoci obcí i třeba fakt, že připomínky památkářů již nemají být závazné.

„Návrh zákona se vzdaluje potřebám občana, dostatečně nechrání veřejný zájem a nabourává stávající princip veřejné správy,“ uvedla senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Nejčastěji je kritizována fikce souhlasu. „Kdyby se rozhodnutí vygenerovalo automaticky, pak by hrozilo, že ta rozhodnutí budou rušena soudy a že se stavební řízení zasekne v soudním přezkumu,“ míní pražská radní Hana Marvanová (STAN), podle které je ovšem nový stavební zákon pro Prahu klíčový.

„Zákon je fakticky v rukou podnikatelů ve stavebnictví, kteří mají důvod chránit především své soukromé zájmy,“ míní šéf komise pro životní prostředí Radim Šrám z Akademie věd.