Do dražby jde obří pohledávka z OPBH

V kauze je namočená také zkrachovalá makléřská společnost Sati. Likvidátor Petr Louda do ní z OPBH druhé městské části poslal od roku 2000 celkem 208 milionů korun. Tvrdil, že kvůli zhodnocení peněz. Jenže Sati v roce 2005 zkrachovala. A 86 milionů se do likvidovaného státního podniku nikdy nevrátilo. Podezření, že Louda a makléři ze Sati jednali ve shodě, se nikdy neprokázalo.
Přesto za porušování povinností při správě cizího majetku a zkreslování hospodářských údajů poslal Městský soud v Praze v roce 2009 advokáta do vězení na čtyři roky natvrdo. Jenže o pár měsíců později pražský Vrchní soud rozsudek zrušil. A nově dal Loudovi jen tříletou podmínku za to, že si na rok z kasy OPBH svévolně vypůjčil jedenáct milionů korun a snažil se to v účetnictví maskovat. Ztrátu peněz přes Sati za trestný čin neoznačil a doporučil OPBH žádat odškodnění prostřednictvím občanskoprávní žaloby.
Louda se však i v případě výrazně mírnějšího rozsudku nehodlal vzdát. A na základě jeho dovolání Nejvyšší soud skutečně případ vrátil o patro níž k novému projednání. Nakonec vše skončilo zcela jinak. Stíhání Loudy loni zastavila amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.
Ztracené desítky milionů korun jsou v Praze 2 dlouhé roky horkým tématem. A nic na tom nezměnilo, že Louda pod tlakem z funkce likvidátora odstoupil už v roce 2005. Představitelé městské části ale vždy odpovědnost za ztrátu peněz odmítali. Mimo jiné s poukazem na fakt, že OPBH není obecní podnik, ale prostřednictvím ministerstva financí patří státu.
„Nikdo z členů zastupitelstva nebyl obviněn, naopak několik zastupitelů vypovídalo proti likvidátorovi v pozici svědků,“ uvedla letos na jaře na serveru Parlamentnilisty.cz starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).