ECM za pololetí prodělalo 64 milionů korun, někteří věřitelé žalují správce | E15.cz

ECM za pololetí prodělalo 64 milionů korun, někteří věřitelé žalují správce

Milan Janků, ECM REI
Milan Janků, ECM REI
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) je za letošní první pololetí ve ztrátě 2,6 milionu eur, tedy asi 64 milionů korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy insolvenčního správce o stavu hospodaření ECM v insolvenčním rejstříku. Navíc část věřitelů ECM, kterým insolvenční správce Ivo Hala neuznal pohledávky, na něj kvůli tomu dnes podala žalobu. ECM je od července v konkurzu.

Za prvních šest měsíců letošního roku měla ECM provozní ztrátu 1,5 milionu eur (zhruba 37 milionů korun). Před rokem byla společnost v provozní ztrátě 25,9 milionu eur (přibližně 633 milionů korun).

Věřitelé vůči ECM přihlásili celkem pohledávky v nominální výši 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce Ivo Hala uznal platnost jen necelých dvou miliard korun z těchto závazků. Někteří věřitelé, kterým insolvenční správce pohledávky neuznal, ho nyní kvůli tomu žalují.

Mezi touto skupinou věřitelů ECM je také společnost Astin Capital Management. Tato firma zastupuje část držitelů eurových dluhopisů ECM. Její přihlášená pohledávka kolem 3,1 miliardy korun je v insolvenčním řízení s ECM největší, insolvenční správce Hala ji ale neuznal. Astin Capital navíc u Ústavního soudu napadla rozhodnutí o vyhlášení konkurzu na ECM. Dalším věřitelem žalujícím insolvenčního správce je například fond Maple Leaf, kterému ECM dluží asi 58 milionů korun. Neuznáním této pohledávky podle právníka fondu Juraje Alexandra insolvenční správce pochybil, protože pohledávka podle něj vznikla řádně.

Takzvanou incidenční žalobu podala také stavební firma PSJ, která je prostřednictvím společnosti PSJ New součástí skupiny PPF. Insolvenční správce Hala podniku neuznal pohledávku ve výši 69,1 milionu korun. Pohledávka údajně vznikla na základě smlouvy, podle které měla PSJ pro ECM postavit kancelářský projekt City Deco v Praze na Pankráci.

K další soudní při dal podnět generální ředitel a zakladatel ECM Milan Janků. Vrchnímu soudu v Praze v odvolání navrhnul, aby rozhodnutí o konkurzu zrušil. Důvodem jsou mimo jiné údajná pochybení při soudním projednávání konkurzu.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.