Investice do stavebnictví v EU loni vzrostly na 39 bilionů | E15.cz

Investice do stavebnictví v EU loni vzrostly na 39 bilionů

ilustrační foto, Stavba reaktoru EdF ve francouzském Flamanville
ilustrační foto, Stavba reaktoru EdF ve francouzském Flamanville
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: schoella - panoramio via Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební trh v Evropě loni posílil, meziročně vzrostl o pět procent na 39 bilionů korun. Mezi tři největší stavební trhy v Evropě loni patřily Německo, Francie a Velká Británie. Pozici jedničky si pak mezi firmami loni udržela francouzská skupina Vinci s tržbami 1,04 bilionu korun, tvrdí studie poradenské společnosti Deloitte. Z českých stavebních společností se s nejlepší evropskou padesátkou může porovnávat jen skupina Metrostav s konsolidovaným obratem 31,6 miliardy korun.

Po velké recesi stavebního průmyslu, kterou způsobila finanční krize z roku 2008, investice do stavebnictví v rámci EU od roku 2014 mírně vzrostly. Předpovědi naznačují, že stavebnictví poroste v letošním i příštím roce, a to ještě vyšším tempem než loni. Českou republiku, Řecko, Francii, Slovensko a Bulharsko podle studie ale čeká stagnace nebo pokles.

„Pět vedoucích států, mezi které patří Německo, Francie, Velká Británie, Itálie a Španělsko, představovalo 72 procent celkových investic do stavebnictví v EU,“ uvedl odborník na nemovitosti a stavebnictví Deloitte Miroslav Linhart. V těchto zemích tvořily investice do stavebního sektoru 9,6 až 11,4 procenta HDP. I přes růst byly loňské investice do stavebnictví 22 procent pod hodnotami z předkrizového roku 2007. Pouze v Belgii, Německu, Švédsku a Polsku byly vyšší.

Přes bilion

Pozici jedničky mezi stavebními společnostmi udržela loni francouzská skupina Vinci s tržbami 1,04 bilionu korun. Následovaly španělská společnost ACS (944 miliard korun), francouzská firma Bouygues (877 miliard korun), švédská Skanska (442 miliard korun) a francouzská Eiffage (380 miliard korun).

Z českých stavebních firem se s evropskou padesátkou může porovnávat pouze skupina Metrostav, do které vedle Metrostavu patří také Subterra, Pragis nebo rakouská BeMo Tunnelling. Žebříček je ale sestaven jen ze společností kotovaných na burze, proto v něm Metrostav nefiguruje. Další velké stavební společnosti působící v Česku, tedy Eurovia (Vinci), Strabag, Skanska a OHL ŽS, jsou v žebříčku zahrnuty v rámci svých mateřských koncernů.

Autor: ČTK