Kaplického "rejnok" má v Budějovicích stát v roce 2015 | E15.cz

Kaplického "rejnok" má v Budějovicích stát v roce 2015

Studie kulturního centra v Českých Budějovicích
Studie kulturního centra v Českých Budějovicích
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Práce na stavbě koncertního a kongresového centra v Českých Budějovicích, jež ve tvaru rejnoka navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický, nebyly přerušeny. Mělo by být dokončeno v roce 2015. Uvedl to předseda Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH) Antonín Kazil.

Architektka Eva Jiřičná se svým týmem by měla do konce srpna dokončit projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí. Na to čeká investor. Náklady se odhadují na dvě miliardy korun.

Společnost investora stále tají, podle Kazila si nepřeje být jmenován. „Všechno platí, až budeme mít územní rozhodnutí, začne se jednat o penězích. Sami se ptají, zda už ho máme. Nikdo nechce být jmenován, ale ČEZ to určitě nebude,“ řekl Kazil. O ČEZ jako investorovi se dříve spekulovalo. Nyní se v kuloárech mluví o ruské společnosti TVEL, jež je výrobcem jaderného paliva a také donátorem festivalu Emy Destinnové, který pořádá JSPH. Náklady na stavbu „rejnoka“ se dříve odhadovaly na dvě miliardy, letos se upřesní, podle Kazila se nebudou příliš lišit. Centrum by měla provozovat JSPH a mělo by si na sebe vydělat.

Čtěte co se o díle Jana Kaplického psalo dříve:

Za rok se podle Kazila v přípravě stavby udála řada věcí. Byla vyměněna pracovní skupina lidí za osobnosti a po mnoha jednáních o pozemku a řešení sítí se letos Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka začalo, s ročním zpožděním, projektovat.

„Museli jsme mimo jiné jednat s paní Kaplicky, která se nechala přesvědčit, že její požadavky mohou nastoupit až posléze, ne v této fázi, což pochopila. Domluvili jsme se,“ uvedl Kazil. O práci na dokumentaci měla zájem řada firem, nakonec se partnerem stala společnost Swietelsky stavební, jež zaplatila i studii. S Evou Jiřičnou se pak JSPH domluvila, že práci na „rejnokovi“ odvede bez nároků na honorář, zaplatit se bude muset jen režie zaměstnanců.

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však v lednu 2009 další jednání načas zmrazila. Navržený objekt má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. Centrum má mít dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů.

Autor: ČTK