Lidé se Temelína nebojí, naopak kolem chtějí stavět | e15.cz

Lidé se Temelína nebojí, naopak kolem chtějí stavět

Temelín
Temelín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pod chladicími věžemi jaderné elektrárny Temelín stoupá zájem o výstavbu rodinných domů. Samotná obec Temelín chce podle starosty Petra Macháčka postupně zasíťovat asi 20 hektarů pozemků ve svém okolí. Metr čtvereční chce prodávat za zhruba 100 korun, řekl Macháček. Na přípravu parcel se chystají i další obce.

Obec Temelín díky elektrárně hospodaří bez úvěrů, investuje výhradně z vlastních zdrojů a z dotací poskytnutých elektrárenskou společností ČEZ. Může si tak dovolit nadstandardní péči o své obyvatele. Lidé zde neplatí za odpad, opravené jsou chodníky i celá náves, obec dokončuje vodovod a kanalizaci. Přípojky budou pro všechny obyvatele zdarma.

V přilehlých obcích, kde by se nevyplatila centrální čistírna odpadních vod, obec postupně vybuduje pro každou domácnost zdarma domovní čistírnu nebo septik s pískovým filtrem.

„V současné době už evidujeme zhruba čtyřicítku zájemců o stavební parcely,“ uvedl Macháček. Prvních 18 bude k dispozici v lokalitě Záluží, dalších přibližně 25 pak v lokalitě Temelín - Záluží. Temelín má spolu se spádovými obcemi Kočín, Sedlec, Lhota pod Horami, Zvěrkovice a Litoradlice v současné době přibližně 900 obyvatel.

Zájem o bydlení mají jak někteří zaměstnanci jaderné elektrárny, tak i lidé, kteří tam nepracují. „Těší nás zájem pracovníků elektrárny například z řad operátorů. Je to psychologický prvek, který svědčí o bezpečnosti elektrárny. Kdo jiný by přestěhoval svoji rodinu obrazně řečeno až k plotu elektrárny, kdyby byla nebezpečná,“ uvedl starosta.

Láká cena pozemků i dobrá vybavenost

Pozemky chystají i v dalších obcích u elektrárny, třeba v Neznašově pro 25 rodinných domů. O parcely tam mají zájem především zaměstnanci elektrárny. Lákají je ceny pozemků a dobrá vybavenost obce. Zájem o pozemky v okolí jaderné elektrárny Temelína stoupl také v souvislosti s chystanou dostavbou dvou výrobních bloků. Podle odhadů by díky stavbě mohlo vzniknout na 4 tisíce pracovních míst.

Situace u Temelína kopíruje trend v kraji. V roce 2011 se v Jihočeském kraji začalo stavět 2193 bytů, což je o 20 procent více než v roce předchozím. Ve struktuře podle druhu stavby dlouhodobě převládají byty v nových rodinných domech. V roce 2011 se na počtu zahájených i dokončených bytů podílely 60 procenty.

Autor: ČTK, vrb

Nejčtenější

Newslettery