Národní divadlo vydražilo budovu Themos, vydělá na tom dravec z Motoinvestu

Bývalá provozní budova Národního divadla

Bývalá provozní budova Národního divadla Zdroj: ctk

Bývalá provozní budova Národního divadla se po více než čtvrt století vrací do lůna první scény. Zástupci divadla dnes objekt v dražbě koupili za 290 milionů korun. Vyvolávací cena byla 87 milionů. O nemovitost se zajímala mimo jiné Pražská správa nemovitostí realitního magnáta Václava Skaly. Velká část výtěžku z dražby poputuje na Britské Panenské ostrovy. Tam sídlí společnost Glory Daze, zajištěný věřitel zkrachovalé společnosti Themos, která objekt v areálu Nové scény vlastní.

Podle informací serveru E15.cz je s touto firmou spojený obchodník s pohledávkami Pavel Šimek, někdejší přední postava společnosti Motoinvest miliardářů Pavla Tykače a Jana Dienstla. Šimek v současnosti vlastní společnost EC Group, která skupuje zajímavé lduhy. S Glory Daze od začátku letošního roku spolupracuje rovněž advokátní kancelář polistopadového československého premiéra Mariána Čalfy.

Šimek nechal otázku, zda je vlastníkem Glory Daze, bez komentáře. “Co ale s určitostí můžu potvrdit, že mě jako zástupci společnosti EC Group záleží na tom, aby se společnosti Glory Daze Associated podnikatelsky dařilo. Zejména proto, že jsme subjekt, který Glory Daze v Čechách zastupuje při řešení nakoupených pohledávek,” řekl serveru E15.cz.

Glory Daze má proti ostatním věřitelům výhodu, protože měl vůči budově pohledávku doplněnou zástavním právem. Proto bude její pohledávka za 58 milionů korun uspokojená přednostně. Navíc to byla právě tato offshorová firma, která dala insolvenčnímu správci Themosu pokyn k prodeji v dražbě.

Dobré vztahy s jeptiškami

Na realitním trhu panovaly o úspěchu dražby pochyby. Pozemek pod budovou totiž patří řádu voršilek. To komplikuje například rekonstrukci objektu. Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana má ale první scéna s jeptiškami dobré vztahy.

Bezprostředně po dražbě se objevily spekulace, že někteří přihazující se účastnili dražby jen na oko, aby státní organizace zaplatila co nejvíce, uvedla ČTK. “Bez vlastnictví pozemku je to skutečně výjimečná cena. Je to ovšem i unikátní nemovitost svou polohou,” komentoval transakci obchodník s nemovitostmi Petr Vomastek.

Úvěr z Agrobanky

“Zlaté vejce” u Zlaté kapličky pochází ještě od Agrobanky, která v roce 1994 dala Themosu úvěr. Právě Agrobanka byla jednou z finančních institucí, v níž měl Motoinvest své zájmy.

Kauza provozní budovy Národního divadla se táhne již od roku 1990. Řád Voršilek v té době dostal od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že k vrácení došlo nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu. Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky.