Objem veřejných stavebních zakázek vzrostl na 28 miliard | E15.cz

Objem veřejných stavebních zakázek vzrostl na 28 miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15, Michal Nosek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od ledna do března vypsali veřejní investoři výběrová řízení na 805 stavebních zakázek za 27,988 miliardy korun. Jejich počet meziročně vzrostl o 19,4 procenta, objem se zvýšil o 3,7 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

„I přes nepříznivé výsledky z Českého statistického úřadu ohledně vývoje stavebního trhu vnímáme oživení napříč sektorem,“ uvedl ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest Mário Červenka. České stavebnictví sice loni meziročně vzrostlo o 7,1 procenta, v prvních dvou měsících letošního roku ovšem výrazně kleslo.

V březnu vypsali veřejní investoři 336 výběrových řízení na stavební práce v celkové hodnotě téměř 12 miliard korun. To v meziročním srovnání představuje zhruba čtvrtinový nárůst objemu i počtu zakázek. Březen je v obou ukazatelích nejsilnější měsíc roku. Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 1,8 miliardy korun vypsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na optimalizaci tratě Beroun - Králův Dvůr.

Nelze doufat, že výpadky veřejných investorů nahradí ti soukromí

Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení je však stále velmi nízká. Konkrétním firmám v prvním čtvrtletí zadali 656 stavebních zakázek v hodnotě 12,4 miliardy korun. Jejich počet meziročně klesl o 39,6 procenta, hodnota se snížila o 41,8 procenta. Největší zakázku tohoto období v hodnotě 929 milionů Kč zadalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) na modernizaci dálnice D1 v úseku Psáře - Soutice.

„Snížení počtu i hodnoty ukončených výběrových řízení nezavdává žádné příčiny k optimismu. Spolu s projekty zastavenými kvůli problémům s EIA to jednoznačně vyvolává obavy o budoucnost. Nelze doufat, že výpadky veřejných investorů nahradí ti soukromí,“ dodal generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.

Autor: ČTK