Obří španělský bankrot: krachují dvě realitní firmy | E15.cz

Obří španělský bankrot: krachují dvě realitní firmy

Kvůli propadu španělského realitního trhu vznikla v zemi rozsáhlá "města duchů"
Kvůli propadu španělského realitního trhu vznikla v zemi rozsáhlá "města duchů"
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě španělské investiční společnosti Alteco a MAG Import vyhlásily bankrot, který je jedním z největších v historii Španělska. Bankrot firmy oznámily poté, co banka odmítla refinancovat jejich úvěr 1,6 miliardy eur (přes 40 miliard korun). Obě firmy vlastní podíl 31 procent v největší francouzské realitní společnosti Gecina.

Společnosti oznámily, že do dnešního dne plnily své závazky a splácely syndikátní úvěr. „Jde o první žádost o ochranu před věřiteli ve, kterou ve Španělsku podaly společnosti platící včas své závazky,“ uvedly firmy ve společném prohlášení.

Oba podniky usilovaly o refinancování úvěru, které podporovaly další banky ze skupiny, jedna z nich však refinancování odmítla. Největší napojení na úvěr mají španělské banky Popular, Bankia, NCG, francouzská Natixis a Royal Bank of Scotland. Podle zdroje agentury Reuters se proti postavila Natixis, která firmám půjčila 266 milionů eur, tedy nejvíce ze skupiny věřitelů.

Alteco a MAG Import vlastní bývalí realitní magnáti, rodina Solerů a Joaquin Rivero, který je také předsedou představenstva a akcionářem španělské realitní firmy Metrovacesa. Ta je dalším hlavním akcionářem firmy Gecina s podílem 26,8 procenta, kvůli výměně dluhu za akcie však firmu Metrovacesa nyní kontrolují španělské banky.

Stavební a realitní sektor kdysi bývaly hlavním pohonem růstu španělské ekonomiky, kvůli krizi se však dostaly do problémů a mnoho firem z odvětví skončilo. Španělské banky již odepsaly stovky milionů eur kvůli ztrátám z investic do realit a nyní čekají na peníze ze záchranného fondu eurozóny.

Gecina má tržní kapitalizaci pět miliard eur a spravuje majetek, včetně kanceláří, bytů, studentských ubytoven a zdravotnických zařízení, za 11 miliard eur. Kvůli krachu akcionářů může být podstatná jejích akcií zablokovaná i na několik let.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.