Odcházející Hanáková rozhodla o miliardovém byznysu | E15.cz

Odcházející Hanáková rozhodla o miliardovém byznysu

Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Jde o konečné stanovisko, řekla mluvčí ministerstva Lenka Brandtová.
Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Jde o konečné stanovisko, řekla mluvčí ministerstva Lenka Brandtová.
• 

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský podnikatel James Woolf slaví velké vítězství. Končící ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) mu totiž na rozloučenou otevřela cestu k výstavbě nové kancelářské budovy v Praze na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Ministryně Alena Hanáková po dlouhých peripetiích, vášnivých debatách i veřejných protestech zastavila přezkumné řízení svého loňského rozhodnutí, že dům číslo 47 památkově chráněný nebude. Woolfova firma Flow East tak může po demolici objektu postavit administrativní centrum s celkovou investicí kolem dvou miliard korun.

Hanáková se odvolává na to, že Flow East v souladu s předešlým stanoviskem pražského magistrátu a dalších úřadů nabyl svá práva v dobré víře, že dům památkou nebude. „Proto nyní, mnohem více než kdykoliv před tím, je rozsah práv nabytých v dobré víře tak značný, že vzniklo zcela neúnosné riziko pro stát přinejmenším v řádu desítek milionů korun v souvislosti s možným uplatněním nároků účastníků na náhradu škody,“ uvedla mluvčí odcházející šéfky kultury Lenka Brandtová. Působení Hanákové na ministerstvu kultury vyvolávalo značné rozpaky a kontroverze. A stejně je tomu i s jejím rozhodnutím o stavbě na Václavském náměstí. „Je to zcela v duchu jejího předchozího působení. Spíše to dělá dojem, že se jedná o ukvapenou snahu na poslední chvíli zrealizovat již předem domluvenou transakci. Zda si je paní Hanáková vůbec plně vědoma své role v tomto procesu – a z ní vyplývající odpovědnosti, není zřejmé,“ řekl serveru E15.cz analytik tuzemské Transparency International Stanislav Beránek.

Václavské náměstí 47 Autor: Klub Za starou Prahu
Dům na rohu Václavského náměstí může být zbourán

Dům číslo 47 z roku 1880 měl původně neorenesanční fasádu navrženou autorem budovy Národního muzea Josefem Schulzem. V roce 1922 však stavba při rekonstrukci o tuto fasádu, a tím též o svůj jedinečný charakter, přišla. Coby kamenem dohodil od sochy svatého Václava tak nyní bude moci začít vznikat stavba nazvaná Květinový dům. Její architektonický vytvořilo mezinárodní studio Chapman Taylor. Projekt počítá s vybudováním až 16 000 metrů čtverečních kanceláří a dalších zhruba 8000 čtverečních metrů obchodních ploch.

Kdy se s demolicí současné stavby začne, zatím není jasné. „Detailní načasování je komerčně citlivá informace, nicméně v širším kontextu můžeme uvést, že nová budova bude po demolici vystavěna během cca 15 měsíců,“ sdělil deníku E15 Woolf z Flow East.

Jak bude nový dům vypadat

Vizualizace Květinového domu Autor: archiv E15.cz

Vizualizace Květinového domu Autor: