Poslanci zvýšili limit víceprací. Otvírá to prostor korupci, tvrdí opozice | E15.cz

Poslanci zvýšili limit víceprací. Otvírá to prostor korupci, tvrdí opozice

Poslanci zvýšili limit víceprací. Otvírá to prostor korupci, tvrdí opozice
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Limit pro zadávání víceprací u veřejných zakázek se zvýší z nynějších 20 procent na 30 procent. Rozhodla tak Sněmovna, když přistoupila na pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o veřejných zakázkách. Novelu, která má především zjednodušit jejich zadávání, nyní dostane k podpisu prezident.

Současný zákon umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 20 procent ceny původní zakázky.

Nyní se tento limit zvýší až na 30 procent. Někteří senátoři i poslanci poukazovali na to, že většina zemí EU má tento limit až 50 procent. Sněmovní výbory už při předchozím projednávání ve Sněmovně navrhovaly limit až 50 procent.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) zaujala k návrhu na zvýšení limitu neutrální stanovisko. Ministerstvo připravuje nový zákon, který musí začít platit do dubna příštího roku a ten už podle ní bude limit 50 procent obsahovat. Zvýšení prostoru pro korupci?

Prostor pro korupci

Opoziční poslanci Petr Bendl (ODS) a Jan Farský (TOP 09 a Starostové) varovali, že zvýšení limitu na vícepráce otevírá prostor pro korupci a machinace s veřejnými penězi. „Tam je prostor pro korupci podle mě jasný,“ prohlásil Bendl.

Senátoři také navrhli zachovat část zákonného opatření Senátu z roku 2013, které se týká členství v hodnotících komisích a povinnosti předkládat oponentní vyjádření. Vláda chtěla v novele část těchto ustanovení zrušit. Jde například o povinnost předkládat oponentní vyjádření k odůvodnění významných veřejných zakázek. Ale protože novelu se nepodařilo schválit do konce loňského roku, začala ustanovení od letošního 1. ledna platit.

Cena přestane být hlavním kritériem

Schválená předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Rozšíření hodnotících kritérií má potlačit praxi zadávání zakázek nejnižší nabídce bez vyhodnocení ostatních kritérií.

Novela ruší i povinnost zrušit zadávací řízení v případě jediné nabídky. Má také urychlit případná řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Stanoví například, že pokud chce někdo zpochybnit zakázku u antimonopolního úřadu, bude muset skládat kauci až deset milionů korun. Dosud byla horní hranice dva miliony korun.

Komunikace s ÚOHS má mít nově elektronickou podobu. Elektronicky se úřadu budou podávat například podání nebo rozklady a další stanovené dokumenty. Uchazeči o zakázky také budou moci předkládat v rámci dokazování své kvalifikace vysokoškolské diplomy v latině a nebudou je muset nechat přeložit do češtiny.

Vícepráce, pohroma českých staveb

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!