Šedá voda proniká do bytových domů. Skanska Reality ji pustí i do praček

V Česku poprvé vznikne bytový dům, jehož obyvatelé budou prát v recyklované vodě. Další krok v udržitelném stavění dělá developer Skanska Reality v pražském projektu Modřanský cukrovar, který začne stavět na jaře. Takzvaná šedá voda se dosud v ojedinělých případech využívala pouze ke splachování toalet. Do praček je možné ji teď pustit díky čerstvé normě týkající se šedých a srážkových vod, která platí od 1. září.
„V první fázi Modřanského cukrovaru pilotně zkusíme využít recyklovanou vodu z umyvadel, van a sprch nejen pro toalety, ale také k praní v automatických pračkách. Obyvatelé bytů budou mít na rozdíl od splachování na výběr. K pračkám budou mít namontované dva kohoutky s pitnou a recyklovanou vodou, bude na nich, jak si vyberou,“ popisuje projektový manažer Skansky Petr Dušta.
Voda z koupelen se bude čistit biologicko-membránovou filtrací v technické místnosti v suterénu bytového domu. „Šedá voda bude mít parametry v podstatě pitné vody. Není důvod se obávat prát v ní cokoli, možná jen s výjimkou prádla pro kojence. Sami jsme zvědaví, jak se klienti k možnosti jejího využití postaví,“ říká Dušta.
Žádná tuzemská data k využívání šedé vody zatím neexistují, protože právní předpisy dosud její použití přísně omezovaly. V minulých letech Skanska instalovala pouze povinné splachování šedou vodou do dvou bytových domů v projektu Botanica v Praze 5. Od letošního září ale platí česká norma pro navrhování, provoz i pro údržbu zařízení k čištění šedých nebo srážkových vod v budovách a na přilehlých pozemcích. I tak hygienici zatím Skansce povolili pouze roční zkušební provoz a vzorky šedé vody budou pravidelně monitorovat.
25 procent úspor
Výpočty developera počítají s tím, že areál o téměř 800 bytových jednotkách ročně uspoří až 35 tisíc metrů krychlových pitné vody, denně 97 tisíc litrů. Návratnost investice se pohybuje v rozmezí deseti a patnácti let. „Samozřejmě záleží hodně na údržbě zařízení a na tom, zda se lidé chovají zodpovědně, například nemyjí nádobí ve vaně, což způsobuje zanesení membrány,“ vysvětluje Dušta.
Skanska aktuálně spouští prodej prvních bytů z Modřanského cukrovaru, výstavbu zahájí příští rok na jaře. Hospodaření s vodou bylo tématem také pro architekty ze studia Chybik+Kristof.
„V každém objektu jsme navrhli zelené střechy, které zpomalí odtok dešťové vody, i akumulační nádrže, z nichž se voda bude využívat pro zálivku zeleně ve vnitroblocích. Využije se také voda ze zpevněných povrchů, případně se vsákne díky zeleným průlehům. Ty se stanou funkčním a zároveň estetickým prvkem veřejného prostoru,“ popisuje architekt Ondřej Chybík.
Banky se barví do zelena
Modřanský cukrovar bude po dokončení všech sedmi etap zahrnovat zhruba osm stovek bytů. V rámci takzvané modrozelené infrastruktury se developer zaměřil nejen na hospodaření s vodou, ale také chystá zelené střechy o celkové ploše 1,4 hektaru a instalaci solárních panelů.
Firmy tlačí do zeleného stavebnictví v rámci snižování emisí uhlíku nejen Evropská unie, ale stále intenzivněji i financující banky. „Do roku 2025 by mohla až polovina bankovních úvěrů ve stavebnictví směřovat jen na udržitelné budovy,“ odhaduje výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.