Developeři čekají na stavební povolení celé roky. Náklady si snižují dočasnými pronájmy | e15.cz

Stavební povolení se vlečou a stojí peníze. Developeři to řeší dočasnými pronájmy

Lucie Staňková

Lucie Staňková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tuzemští developeři skupují v miliardových objemech dosloužilé kancelářské objekty, bývalé průmyslové areály a haly nebo brownfieldy. Chystají se je nahradit moderní rezidenční zástavbou, jejíž zahájení však komplikují vleklá čekání na stavební povolení. Plynou z toho další náklady, které firmy kompenzují dočasnými pronájmy prostor. Toho využívají velké firmy i soukromníci.

„V letošním prvním pololetí jsme koupili areály ve třech pražských lokalitách za bezmála 750 milionů korun. Počítáme tam s výstavbou téměř tisícovky bytů,“ uvedl Ondřej Šťastný ze společnosti Central Group, která vlastní například areál Tesly v pražském Hloubětíně, areál Jarov nebo budovu CETIN na Žižkově.

Do doby, než získá stavební povolení, nabízí společnost prostory více než deseti velkých pražských areálů. „Zájem je velký. Kromě skladů a kanceláří nabízíme k pronájmu parkovací stání, která jsou v Praze dlouhodobě velmi žádaná vzhledem k nedostatku volných parkovacích míst,“ uvedl Šťastný.

Cenové rozpětí pronájmů u kancelářských prostor nabízených společností Central Group se pohybuje mezi 169 až 365 korunami za metr čtvereční. Ve srovnání s pronájmy v běžné kancelářské budově se tak nájemník může dostat i na poloviční náklady.

„Zájem reflektuje výši nájemného, možnou délku nájmu a situaci na trhu. Nicméně vzhledem k delším povolovacím procesům může takvzaný dočasný pronájem činit až deset let,“ uvedl Rostislav Petchenko, spoluzakladatel další developerské společnosti Gartal.

Volných parcel pro výstavbu ve vnitřních částech Prahy výrazně ubývá, což zvyšuje zájem developerů o dosloužilé budovy. Demolici ale oddaluje délka stavebního řízení u nové výstavby, která mnohdy dosahuje několika let. Obzvláště komplikované je získání stavebního povolení pro stavby, které vyžadují změnu územního plánu nebo výjimky z něj. Rekordmanem je v tomto ohledu projekt Smíchov City společnosti Sekyra Group, jehož schválení trvalo patnáct let.

Také společnost Trigema koupila dvě starší nemovitosti, aby je nahradila novou zástavbou. Obchodní centra v Praze 12 a 13 teď pronajímá jako retailové jednotky v cenách od 250 do 450 korun za metr čtvereční. „V obou případech dojde k revitalizaci a modernizaci objektu obchodního centra a nad nimi k výstavbě rezidence,“ upřesnila Petra Martínková, mluvčí společnosti. Oba projekty čekají na zahájení prací několik let.

Jiným směrem se vydala stavební a developerská společnost Skanska, která se rozhodla některé své stavby a pozemky bezplatně nabídnout veřejnosti a spolkům. „Příkladem je komunitní prostor Cukrkandl v areálu někdejšího cukrovaru v Modřanech, který už třetím rokem provozují nadšenci se zájmem o cyklistiku, parkur či o komunitní zahradničení,“ informovala Renata Vildomcová, ředitelka marketingu a komunikace Skansky. Developer nově nabídne veřejnosti také pozemky ve Vysočanech, které čekají na zahájení výstavby Čtvrti Emila Kolbena.

Podobně vzniklo kulturně gastronomické pop-up centrum Manifesto. Za symbolickou cenu si nezisková organizace reSite pronajala od investiční skupiny Penta rozvojový pozemek mezi Masarykovým nádražím a autobusovým terminálem Na Florenci určený k výstavbě projektu od Zaha Hadid Architects. V centru města tak dočasně vznikl designový prostor tvořený 27 mobilními kontejnery, kde se pořádají hudební i filmové akce.

Jak se promění Praha? Podívejte se na video.

Video se připravuje ...
Prahu čekají v příštích letech velké změny

Newslettery