Zemřel spoluzakladatel koupelnářské společnosti Ravak Jindřich Vařeka | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zemřel spoluzakladatel koupelnářské společnosti Ravak Jindřich Vařeka

Daniel Novák

Daniel Novák

Ve výrobci koupelen Ravak se po úmrtí jednoho ze zakladatelů budou řešit majetkové poměry. Tržby skupiny jsou kolem dvou miliard korun.

Přední tuzemský výrobce vybavení koupelen Ravak přišel o jednoho ze svých zakladatelů Jindřicha Vařeku. Ve věku 90 let zemřel v posledních dnech roku 2018. Ve firmě zůstává jako akcionář jeho syn Jindřich Vařeka mladší.

Vlastnictví Ravaku je rozdělené na čtvrtiny mezi otce a syna Vařekovi a rodinu dalšího zakladatele firmy Jiřího Kreysy. Co se bude dít se skladbou akcionářů po úmrtí Jindřicha Vařeky, zatím není jasné.

Ivan Pilip: Budoucnost republiky dávno není ve velkých továrnách

„Věci ještě nejsou předjednané, je to předčasné,“ řekl serveru E15.cz Jindřich Vařeka mladší na otázku, jak se nyní upraví majetkové poměry v podniku. O skonu podnikatele informoval jako první web Pribram.cz.  

Pro firmu představuje odchod jednoho ze zakladatelů druhou významnou událost za půl roku. V srpnu vyhořela v Příbrami jedna z výrobních hal firmy. Škoda se pohybuje kolem sto milionů korun.

Jindřich Vařeka a Jiří Kreysa založili Ravak v roce 1991. Rodinná firma postupně vyrostla v jednoho z největších výrobců koupelnového vybavení ve střední a východní Evropě. Tržby skupiny jsou kolem dvou miliard korun.

Nedostatek bytů vystřelil náklady na bydlení nad inflaci

V Ravaku byl Vařeka členem představenstva. „Ač se pan Jindřich Vařeka starší v posledních letech již nepodílel na denním řízení firmy, jeho zkušenosti, nadhled a ohromná erudice nám budou velmi chybět,“ uvedl Jiří Kreysa. Podle mluvčí Ravaku Jany Šlefrové se o případných změnách ve firmě bude terpve rozhodovat.

Vařeka byl absolventem Obchodní akademie Tomáše Bati pro zahraniční obchod ve Zlíně. K Baťově odkazu se vždy hlásil. Před rokem 1989 působil příbramský rodák v uranovém průmyslu.

Jméno Jindřicha Vařeky se objevilo rovněž v souvislosti se spletitou kauzou výrobce biopaliv Oleo Chemical. Se svými společníky z Ravaku půjčil před deseti lety petrochemické firmě řádově stovky milionů korun. Peníze ale nikdy nedostali zpět. Spolumajitelé Ravaku tvrdí, že se stali obětí podvodu. Podle protistrany bylo zase cílem Vařeky a jeho partnerů převzetí Oleo Chemical.

Týdeník Euro v roce 2016 rovněž přetřásal okolnosti Vařekova vstupu do dobříšské společnosti Kajgr - prodej pneu. Podnikatel však odmítl, že by se vstup do firmy odehrál v rozporu se zákonem a dobrými mravy.

Alexandr Vondra: Politiky dnes nahrazují boxeři, komedianti a kašpaři
Vize zahraničních událostí Michaela Žantovského: Svět stojí na prahu další revoluce
Ukrajinské aerolinky SkyUp otevřou linky do Prahy a Karlových Varů
Politici v devadesátých letech selhali, ekonomika nyní skomírá, tvrdí ekonom Milan Zelený
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho
Dva světy. Gruzie bojuje s náporem turistů, její kouzlo ale leží mimo hlavní městské třídy
Žabotlamy dojíždí do konečné stanice a definitivně zmizí z českých kolejí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!