Slovenská nezaměstnanost klesla na dlouhodobé minimum | E15.cz

Slovenská nezaměstnanost klesla na dlouhodobé minimum

Dunajská streda
Dunajská streda
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti na Slovensku letos v lednu klesla na 10,39 procenta. Stejně jako v prosinci loňského roku, kdy činila 10,63 procenta, byla nezaměstnanost v zemi pod Tatrami nejnižší od března 2009. Vyplývá to z údajů, které dnes na tiskové konferenci zveřejnilo slovenské ústředí práce. To v zemi zastřešuje pracovní úřady.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v prvním měsíci letošního roku klesl na 282 399 osob z 286 825 v prosinci. Meziročně na Slovensku ubylo téměř 52 tisíc nezaměstnaných.

Navzdory zlepšování situace na slovenském trhu práce je nezaměstnanost vyšší než průměr v celé EU i v eurozóně. V EU nezaměstnanost v prosinci minulého roku dosáhla devíti procent, v eurozóně činila 10,4 procenta.

Pod sedm procent neklesne

„Dostáváme se do stavu, že na trhu nebudou kvalifikované pracovní síly,“ uvedl premiér Robert Fico. Mnoho nezaměstnaných podle něj nemá ukončeno ani základní vzdělání.

Sk Unemployment Rate

Fico řekl, že nezaměstnanost v zemi by se postupně měla dostat pod průměr eurozóny, jejíž členem je i Slovensko. Vzhledem ke struktuře lidí bez práce se míra nezaměstnanosti podle něj jen stěží dostane pod úroveň sedmi až osmi procent, kde byla v letech 2007 a 2008, tedy před vypuknutím globální ekonomické krize.

Sto tisíc nových míst

Ficova strana Směr-sociální demokracie, která je favoritem březnových parlamentních voleb, slíbila, že v případě její účasti v příští vládě vznikne na Slovensku do roku 2020 na 100 tisíc nových pracovních míst. V poslední době pětimilionové Slovensko získalo například obří investici britské automobilky Jaguar Land Rover, která by měla ve své připravované továrně u Nitry zaměstnat zhruba 2800 lidí.

Vysoká nezaměstnanost byla po vypuknutí globální ekonomické krize jedním z největších hospodářských problémů Slovenska. Od roku 2009 počet nezaměstnaných v zemi rostl a ještě na začátku roku 2013 míra nezaměstnanosti dosahovala téměř 15 procent. Situace na slovenském trhu práce se podle odborníků následně zlepšila díky zrychlování tempa ekonomického růstu, státním dotačním programům na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také po změně metodiky vykazování nezaměstnanosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah