Japonci vyvinuli chytrou roušku, která překládá řeč | E15.cz

Japonci vyvinuli chytrou roušku, která překládá řeč

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Když se v důsledku pandemie koronaviru zvýšilo používání roušek, japonská firma Donut Robotics v tom uzřela příležitost. Vytvořila speciální masku, která překládá do cizího jazyka, dokonce do několika jazyků to, co její nositel říká. 

Netradiční rouška umí ve spojení s aplikací pro chytrý telefon v reálném čase zesílit hlas a přeložit obsah sdělení do osmi různých jazyků. Otvory na přední straně slouží k dýchání, maska tedy vůči koronaviru neochrání. Je navržena tak, aby byla nošena přes standardní ochrannou roušku, jak pro CNN uvedl šéf společnosti Donut Robotics, Taisuke Ono. 

Produkt je vyroben z plastu a silikonu. K mobilnímu telefonu se připojuje pomocí technologie bluetooth. Podporované jazyky jsou japonština, čínština, korejština, vietnamština, indonéština, angličtina, španělština a francouzština. 

Startup Donut Robotics vznikl roku 2014 v garáži v prefektuře Fukuoka. Firmu založili Taisuke Ono a Takafumi Okabe, s pomocí investora pak vyvíjeli robota Cinnamon. Jeho účelem mělo být pomoci cestujícím na japonském letišti Haneda s orientací. V důsledku nástupu pandemie však firma měla potíže a musela se přeorientovat jiným směrem. 

Tím má být trh s rouškami, poptávka po nich totiž raketově rostla. Podnikatelé proto spustili crowdfundingovou kampaň, pomocí níž vybrali za půl hodiny 28 milionů jenů (přes pět milionů korun). V dalším kole kampaně pak vybrali přes 50 milionů jenů (více než 11 milionů korun). Finance chtějí použít na vývoj a škálování produkce. Cenovka se bude pohybovat mezi 40 a 50 dolary a k první distribuci zákazníkům má dojít ke konci tohoto roku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah