Cisco napadla převzetí Skypu Microsoftem, bojí se dominance | E15.cz

Cisco napadla převzetí Skypu Microsoftem, bojí se dominance

Cisco napadla převzetí Skypu Microsoftem, bojí se dominance
Skype, Microsoft
• 

ČTK

Americká technologická společnost Cisco Systems podala u soudu Evropské unie odvolání proti rozhodnutí Evropské komise, která loni bez podmínek schválila převzetí operátora internetové komunikace Skype softwarovým gigantem Microsoft. Cisco chce svým krokem zajistit, aby Microsoft nemohl blokovat jiné videokonferenční servisy, například její WebEx, sdělil dnes šéf videkonferenční divize Cisco Marthin De Beer.

„Cisco se nestaví proti samotné fúzi. Jsme ale přesvědčeni, že Evropská komise by měla stanovit podmínky, které zajistí větší interoperabilitu a založit ji na společném standardu“, napsal De Beer na svém blogu podle agentury AP. Cisco chce, aby Brusel vytvořil pro provozovatele videokonferenčních servisů standardy, jaké existují pro operátory mobilního telefonování. Uživatelé WebEx by tak mohli bez problémů volat uživatelům Skypu a dalších servisů jako Google Voice. Bez takových standardů by Microsoft získal dominantní kontrolu nad budoucností videokomunikací, uvedl De Beer.

„Videohovory by měly být stejně snadné jako vytočení telefonního čísla. Dnes ale není možné provozovat videohovory z jedné platformy na druhou beze švů,“ uvedl De Beer.

Evropská komise vyslovila souhlas s akvizicí loni v říjnu a Microsoft brzy poté převzetí internetové komunikační společnosti za 8,5 miliardy dolarů (164 miliard korun) dokončil. Komise tehdy prohlásila, že žádné obavy z dopadu této transakce na konkurenční prostředí nevidí, protože v příslušném segmentu trhu je celá řada hráčů. Americké úřady schválily transakci v červenci.

Skype vznikl v roce 2003 jako nástroj pro levnou komunikaci po internetu. Vedle hovorů a psané komunikace nabízí i obrazové spojení včetně videokonferencí. Skype má přes 600 milionů zákaznických účtů a je zdaleka nejpopulárnějším světovým operátorem internetové komunikace.

Mluvčí Evropské komise Antoine Colombani uvedl, že komise odvolání Cisca registrovala. „Budeme naše rozhodnutí u soudu bránit,“ řekl. Soud EU obvykle nálezy komise v antimonopolních případech podporuje, v minulých letech však některá rozhodnutí zvrátil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!